closeicon
Sport

MGBSFL top-scorers: September 21

articlemain

There's a tie at the top of the MGBSFL leaderboard after Jonny Quinn and Adam Ellis filled their boots in the opening round of the Cyril Anekstein Cup.

OVERALL
5 - Jonny Quinn (Oakwood A)
Adam Ellis (Shacharit Donetsk)

4 – Dave Woolman (Oakwood A)
Johnny Haik (Faithfold A)
Dean Shaw (Blizzard)
Ben Binder (FC Team B)
Zak McLeod (Catford & Bromley)
Josh Bharier (London Rovers)

3 – Ben Chernoff (NW Neasden)
Alon Hershkorn (FC Team A)
Daniel Perelberg, Julius Judah (both Athletic Bilbaum)
Reiss Mogilner (Brady)
Mitch Green (Blizzard)
Lorian Madanes (FC Team B)
Jacob Richler-Kleiman (Oakwood B)
Mitch Lassman (FC Team C)
Josh Bloom (NL Raiders C)

---------------------------------------

2 - Dovi Fehler , Greg Corin (both Hendon A)
Benji Dymant (Faithfold A)
David Joseph Cohen (FC Team A)
James Gershfield (Harmen)
Dan Lassman (Redbridge A)
Harry Franks (ML Lions Blue)
Dan Harrod, Josh Newman (both Brady)
Sam Sollosi, Daniel Garfinkle (all Redbridge B)
Oli Henry (Blizzard)
Chaim Gothold, Daren Russell (both Blancos)
Rob Cohen, Dan Cohen, Philippe Auret (all AC Whetstone)
Luke Lewis (Jewdinese)
Max Clynes (Oakwood B)
Oli Nathan (NL Raiders C)
Josh Levy (Shacharit Donetsk)
Jake Garfield (King Crown)
Phil Braham, Ben Retter (both KS Reunited)
Dan Ezra (London Rovers)

---------------------------------------

1 - Guy Helman, Carl Peters, Haydon Davidson, Adam Blin (all Oakwood A)
Ari Last, Simon Peterman (both Hendon A)
Jamie Wolfson, Josh Hershman, David Dinkin, Ben Joseph, Adam Joselyn, Josh Green (all NL Raiders A)
Sam Lewis (Faithfold A)
Steve Summers (Redbridge A)
James Gold (ML Lions Blue)
Shim Bensoor, David James Cohen (all FC Team A)
Sam Franks, Gideon Barnett (both Neasden)
Jake Gottlieb (Harmen)
Jono Gaon, Benjy Israel (both Blancos)
Nicky Woolf (NL Raiders B)
Ben Bell (Bilbaum)
Darren Brown (Redbridge B)
David Khalastchi, Greg Mellor, Jake Saunders, Rob Hershkorn (all Camden)
Adam Speck, Jacob Brunner, Stuart Muller (all Blizzard)
Sam Monjack, Simon Moses, Henry Ziff (all Brady)
Nicky Woolf (NL Raiders B)
Ryan Fox, Dan Cohen, Elliott Wallis, Marc Hecht, Dan Pike, Craig Cohen (all SPEC FC)
Jason Lindsay, Sacha Benfredj (both Brixton)
Adam Rones, Richard Salmon (both FC Team B)
Dan Alfreds, Josh Kaye, Aron Barnes (all FC Team C)
Alex Wolffenden, Jonah Gordon-Boyd (all AC Whetstone)
Brandon Sassoon (Jewdinese)
Marcus Mann, Marc Hyamson, Matt Geey (all Oakwood B)
Dan Polak (NL Raiders C)
Jamie Kent, Richard Winton, Ben Zloof (all Mill Hill)
Jamie Sinai, Jeff Gotch (both Catford & Bromley)
Rob Simons (L’Equipe)
Yehoshua Silverman, Yisroel Lewis (both London Rovers)
Akiva Fink (Shacharit Donetsk)
Sacha Nusenbaum (King Crown)
Rob Cooper, Anthony Shaw (both Temple Fortune)
Aaron Sporter (MLL Green)
Josh Barnett, Leor Harel (both Faithfold B)
Jason Goldstein, Zack Gordon (both KS Reunited)
Callion McGregor (Boca Jewniors)
Adam Goodman (Real Sosobad)
Phil Peters, Nicky Silverstone (both ML Lions Green)

---------------------------------------

PREMIER DIVISION
5 - Jonny Quinn (Oakwood A)

4 – Dave Woolman (Oakwood A)
Johnny Haik (Faithfold A)

3 - Ben Chernoff (NW Neasden)
Alon Hershkorn (FC Team A)

2 - Dovi Fehler, Greg Corin (both Hendon A)
Benji Dymant (Faithfold A)
David Joseph Cohen (FC Team A)
Dan Lassman (Redbridge A)
Liron Mannie (NL Raiders A)
Harry Franks (ML Lions Blue)
James Gershfield (Harmen)

1 - Guy Helman, Carl Peters, Haydon Davidson, Adam Blin (all Oakwood A)
Ari Last, Simon Peterman (both Hendon A)
Sam Franks, Gideon Barnett (both Neasden)
Sam Lewis (Faithfold A)
Rob Sanford, Adam Aminoff, Shim Bensoor, David James Cohen (all FC Team A)
Jake Gottlieb (Harmen)
Jamie Wolfson, Josh Hershman, David Dinkin, Ben Joseph, Adam Joselyn, Josh Green (all NL Raiders A)
Steve Summers (Redbridge A)
James Gold (ML Lions Blue)

---------------------------------------

DIVISION ONE
4 - Dean Shaw (Blizzard)
Daniel Perelberg, Julius Judah (both Athletic Bilbaum)

3 - Mitch Green (Blizzard)
Reiss Mogilner (Brady)

2 - Dan Harrod, Josh Newman (all Brady)
Nathan Sollosi, Sam Sollosi, Daniel Garfinkle (all Redbridge B)
Chaim Gothold, Daren Russell (both Blancos)
Oli Henry (Blizzard)
Daren Russell (Blancos)

1 – Jono Gaon, Benjy Israel (both Blancos)
David Khalastchi, Greg Mellor, Jake Saunders, Rob Hershkorn (all Camden)
Adam Speck, Jacob Brunner, Stuart Muller (all Blizzard)
Sam Monjack, Simon Moses, Henry Ziff (all Brady)
Elliott Wallis, Marc Hecht, Dan Pike, Craig Cohen (all SPEC FC)
Ben Bell (Bilbaum)
Darren Brown (Redbridge B)
Jason Lindsay, Sacha Benfredj (both Brixton)

---------------------------------------

DIVISION TWO
4 - Ben Binder (FC Team B)
Zak McLeod (Catford & Bromley)

3 – Lorian Madanes (FC Team B)
Jacob Richler-Kleiman (Oakwood B)
Mitch Lassman (FC Team C)
Josh Bloom (NL Raiders C)

2 - Rob Cohen, Dan Cohen, Philippe Auret (all AC Whetstone)
Luke Lewis (Jewdinese)
Max Clynes (Oakwood B)

Oli Nathan (NL Raiders C)

---------------------------------------

1 - Adam Rones, Richard Salmon (all FC Team B)
Alex Wolffenden, Jonah Gordon-Boyd (all AC Whetstone)
Luke Lewis, Brandon Sassoon (both Jewdinese)
Marcus Mann, Marc Hyamson, Matt Geey(all Oakwood B)
Jamie Sinai, Jeff Gotch (both Catford & Bromley)
Dan Polak (NL Raiders C)
Jamie Kent, Richard Winton, Ben Zloof (all Mill Hill)
Dan Alfreds, Josh Kaye, Aron Barnes (all FC Team C)
Rob Simons (L’Equipe)

---------------------------------------

DIVISION THREE
5 - Adam Ellis (Shacharit Donetsk)

4 – Josh Bharier (London Rovers)

2 - Josh Levy (Shacharit Donetsk)
Jake Garfield (King Crown)
Phil Braham, Ben Retter (both KS Reunited)
Dan Ezra (London Rovers)

1 - Yehoshua Silverman, Yisroel Lewis (both London Rovers)
Akiva Fink (Shacharit Donetsk)
Rob Cooper, Anthony Shaw (both Temple Fortune)
Sacha Nusenbaum (King Crown)
Aaron Sporter (MLL Green)
Josh Barnett, Leor Harel (both Faithfold B)
Jason Goldstein, Zack Gordon (both KS Reunited)
Callion McGregor (Boca Jewniors)
Adam Goodman (Real Sosobad)
Phil Peters, Nicky Silverstone (both ML Lions Green)

---------------------------------------

HAT-TRICK HEROES
1 – Johnny Haik (Faithfold A), Jonny Quinn, David Woolman (both Oakwood A), Alon Hershkorn (FC Team A), Julius Judah (Athletic Bilbaum), Ben Binder (FC Team B), Josh Bharier (London Rovers), Adam Ellis (Shacharit Donetsk)

Share via

Want more from the JC?

To continue reading, we just need a few details...

Want more from
the JC?

To continue reading, we just
need a few details...

Get the best news and views from across the Jewish world Get subscriber-only offers from our partners Subscribe to get access to our e-paper and archive