closeicon
Sport

MGBSFL top-scorers: Sept 28

articlemain

Hat-trick hero Phil Braham made it a three-way tie at the top of the MGBSFL leaderboard following his heroics against Boca on Matchday 4 of the season.

OVERALL
5 - Jonny Quinn (Oakwood A)
Adam Ellis (Shacharit Donetsk)
Phil Braham (King Crown)

4 – Dave Woolman (Oakwood A)
Johnny Haik (Faithfold A)
James Gershfield (Harmen)
Dean Shaw (Blizzard)
Ben Binder (FC Team B)
Brandon Sassoon (Jewdinese)
Zak McLeod (Catford & Bromley)
Josh Bharier (London Rovers)

3 – Ben Chernoff (NW Neasden)
Alon Hershkorn (FC Team A)
David Dinkin (NL Raiders A)
Daniel Perelberg, Julius Judah (both Athletic Bilbaum)
Reiss Mogilner, Josh Newman (both Brady)
Dan Baneth (Camden Park)
Sam Sollosi, Daniel Garfinkle (both Redbridge B)
Mitch Green (Blizzard)
Lorian Madanes, Adam Rones, Richard Salmon (all FC Team B)
Ben Zloof (AC Mill Hill)
Jacob Richler-Kleiman (Oakwood B)
Mitch Lassman (FC Team C)
Josh Bloom (NL Raiders C)
James Ryan (KS Reunited)

---------------------------------------

2 - Dovi Fehler, Greg Corin (both Hendon A)
Benji Dymant (Faithfold A)
David Joseph Cohen (FC Team A)
Dan Lassman (Redbridge A)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Jake Gottlieb (Harmen)
Harry Franks, James Gold (both ML Lions Blue)
Harrison Midda (Woodford)
Dan Harrod (Brady)
Oli Henry (Blizzard)
Nathan Sollosi (Redbridge B)
Greg Mellor, Jake Saunders (both Camden Park)
Chaim Gothold, Daren Russell (both Blancos)
Nick Kenton, Saul Conway (both Brixton)
Craig Cohen, Elliot Wallis (both SPEC FC)
Rob Cohen, Dan Cohen, Philippe Auret (all AC Whetstone)
Luke Lewis (Jewdinese)
Jamie Kent (Mill Hill)
Max Clynes (Oakwood B)
Oli Nathan (NL Raiders C)
Josh Levy (Shacharit Donetsk)
Jake Garfield, Ben Retter (both King Crown)
Dan Ezra (London Rovers)
Zack Gordon (KS Reunited)
Phil Peters (ML Lions Green)
Eric Hovelsen (Faithfold B)

---------------------------------------

1 - Guy Helman, Carl Peters, Haydon Davidson, Adam Blin (all Oakwood A)
Ari Last, Simon Peterman (both Hendon A)
Josh Hershman, Ben Joseph, Adam Joselyn, Josh Green (all NL Raiders A)
Sam Lewis, Alex Kaye, Daryl Phillips (all Faithfold A)
Steve Summers, Brad Gayer, James Jaconelli (all Redbridge A)
Harry Franks, James Gold (both ML Lions Blue)
Shim Bensoor, David James Cohen (all FC Team A)
Sam Franks, Gideon Barnett (both Neasden)
Joey Lazare (Harmen)
Jono Gaon, Benjy Israel (both Blancos)
Nicky Woolf (NL Raiders B)
Ben Bell (Bilbaum)
Darren Brown (Redbridge B)
David Khalastchi, Rob Hershkorn, Richard Silver, Guy Marks, Jake Saunders, David Kanzen (all Camden)
Adam Speck, Jacob Brunner, Stuart Muller, Ben Ellis (all Blizzard)
Sam Monjack, Simon Moses, Henry Ziff (all Brady)
Nicky Woolf (NL Raiders B)
Ryan Fox, Dan Cohen, Marc Hecht, Dan Pike (all SPEC FC)
Jason Lindsay, Sacha Benfredj (both Brixton)
Dan Alfreds, Josh Kaye, Aron Barnes, Blake Buckman, Matt Davis, Adam Lenz (all FC Team C)
Luke Lewis (Jewdinese)
Dan Breger, David Grossman (both FC Team B)
Alex Wolffenden, Jonah Gordon-Boyd (all AC Whetstone)
Marcus Mann, Marc Hyamson, Matt Geey (all Oakwood B)
Dan Polak (NL Raiders C)
Richard Winton, Jonny Kaye (both Mill Hill)
Jamie Sinai, Jeff Gotch, Eli Baraty, Yonni Bord, Joel Isaacs (all Catford & Bromley)
Rob Simons (L’Equipe)
Yehoshua Silverman, Yisroel Lewis (both London Rovers)
Akiva Fink (Shacharit Donetsk)
Sacha Nusenbaum (King Crown)
Rob Cooper, Anthony Shaw, Darren Zetrin, Zach Rich (all Temple Fortune)
Aaron Sporter (MLL Green)
Josh Barnett, Leor Harel, Dan Gordon (all Faithfold B)
Jason Goldstein, Sebastian Deal (both KS Reunited)
Callion McGregor (Boca Jewniors)
Adam Goodman, Andy Levy, Josh Jacobs (all Real Sosobad)
Josh Platt, Nicky Silverstone (both ML Lions Green)

---------------------------------------

PREMIER DIVISION
5 - Jonny Quinn (Oakwood A)

4 – Dave Woolman (Oakwood A)
Johnny Haik (Faithfold A)
James Gershfield (Harmen)

3 - Ben Chernoff (NW Neasden)
Alon Hershkorn (FC Team A)
David Dinkin (NL Raiders A)

2 - Dovi Fehler, Greg Corin (both Hendon A)
Benji Dymant (Faithfold A)
David Joseph Cohen (FC Team A)
Dan Lassman (Redbridge A)
Liron Mannie, Jamie Wolfson (both NL Raiders A)
Harry Franks, James Gold (both ML Lions Blue)
Jake Gottlieb (Harmen)
Harrison Midda (Woodford)

1 - Guy Helman, Carl Peters, Haydon Davidson, Adam Blin (all Oakwood A)
Ari Last, Simon Peterman (both Hendon A)
Sam Franks, Gideon Barnett (both Neasden)
Sam Lewis, Alex Kaye, Daryl Phillips (all Faithfold A)
Rob Sanford, Adam Aminoff, Shim Bensoor, David James Cohen (all FC Team A)
Joey Lazare (Harmen)
Josh Hershman, Ben Joseph, Adam Joselyn, Josh Green (all NL Raiders A)
Steve Summers, Brad Gayer, James Jaconelli (all Redbridge A)

---------------------------------------

DIVISION ONE
4 - Dean Shaw (Blizzard)
Daniel Perelberg, Julius Judah (both Athletic Bilbaum)

3 - Mitch Green (Blizzard)
Reiss Mogilner, Josh Newman (both Brady)
Dan Baneth (Camden Park)
Sam Sollosi, Daniel Garfinkle (both Redbridge B)
2 - Dan Harrod (Brady)
Nathan Sollosi (Redbridge B)
Nicky Woolf, Jake Gilbert (both NL Raiders B)
Chaim Gothold, Daren Russell (both Blancos)
Oli Henry (Blizzard)
Greg Mellor, Jake Saunders (both Camden Park)
Craig Cohen, Elliot Wallis (both SPEC FC)
Nick Kenton, Saul Conway (both Brixton)
1 – Jono Gaon, Benjy Israel (both Blancos)
David Khalastchi, Rob Hershkorn, Richard Silver, Guy Marks, Jake Saunders, David Kanzen (all Camden)
Adam Speck, Jacob Brunner, Stuart Muller, Ben Ellis (all Blizzard)
Sam Monjack, Simon Moses, Henry Ziff (all Brady)
Ryan Fox, Dan Cohen, Marc Hecht, Dan Pike (all SPEC FC)
Ben Bell (Bilbaum)
Darren Brown (Redbridge B)
Jason Lindsay, Sacha Benfredj (both Brixton)
---------------------------------------

DIVISION TWO
4 - Ben Binder (FC Team B)
Zak McLeod (Catford & Bromley)
Brandon Sassoon (Jewdinese)
3 – Lorian Madanes, Adam Rones, Richard Salmon (all FC Team B)
Jacob Richler-Kleiman (Oakwood B)
Mitch Lassman (FC Team C)
Josh Bloom (NL Raiders C)
Ben Zloof (AC Mill Hill)

2 - Rob Cohen, Dan Cohen, Philippe Auret (all AC Whetstone)
Luke Lewis (Jewdinese)
Max Clynes (Oakwood B)
Oli Nathan (NL Raiders C)
Jamie Kent (Mill Hill)
---------------------------------------

1 - Dan Breger, David Grossman (both FC Team B)
Alex Wolffenden, Jonah Gordon-Boyd (all AC Whetstone)
Luke Lewis (Jewdinese)
Marcus Mann, Marc Hyamson, Matt Geey (all Oakwood B)
Jamie Sinai, Jeff Gotch, Eli Baraty, Yonni Bord, Joel Isaacs (all Catford & Bromley)
Dan Polak (NL Raiders C)
Richard Winton, Jonny Kaye (both Mill Hill)
Dan Alfreds, Josh Kaye, Aron Barnes, Blake Buckman, Matt Davis, Adam Lenz (all FC Team C)
Rob Simons (L’Equipe)

---------------------------------------

DIVISION THREE
5 - Adam Ellis (Shacharit Donetsk)
Phil Braham (King Crown)
4 – Josh Bharier (London Rovers)
3 – James Ryan (KS Reunited)

2 - Josh Levy (Shacharit Donetsk)
Jake Garfield, Ben Retter (both King Crown)
Dan Ezra (London Rovers)
Zack Gordon (KS Reunited)
Phil Peters (ML Lions Green)
Richard Rosenthal, Barry Green (both Real Sosobad)
Eric Hovelsen (Faithfold B)

1 - Yehoshua Silverman, Yisroel Lewis (both London Rovers)
Akiva Fink (Shacharit Donetsk)
Rob Cooper, Anthony Shaw, Darren Zetrin, Zach Rich (all Temple Fortune)
Sacha Nusenbaum (King Crown)
Aaron Sporter (MLL Green)
Josh Barnett, Leor Harel, Dan Gordon (all Faithfold B)
Jason Goldstein, Sebastian Deal (both KS Reunited)
Callion McGregor (Boca Jewniors)
Adam Goodman, Andy Levy, Josh Jacobs (all Real Sosobad)
Josh Platt, Nicky Silverstone (both ML Lions Green)

---------------------------------------

HAT-TRICK HEROES
1 – Johnny Haik (Faithfold A)
Jonny Quinn, David Woolman (both Oakwood A)
Alon Hershkorn (FC Team A)
Julius Judah (Athletic Bilbaum)
Dan Baneth (Camden Park)
Ben Binder (FC Team B)
Brandon Sassoon (Jewdinese)
Josh Bharier (London Rovers)
Adam Ellis (Shacharit Donetsk)
Phil Braham (King Crown)
James Ryan (KS Reunited)

Share via

Want more from the JC?

To continue reading, we just need a few details...

Want more from
the JC?

To continue reading, we just
need a few details...

Get the best news and views from across the Jewish world Get subscriber-only offers from our partners Subscribe to get access to our e-paper and archive