Danny Caro's Teams of the Season

It's been another long, hard season but we got there in the end. London Lions, North West Neasden A and London Maccabi Lions were the top dogs down south, while up north, Haroldeans and Oakhill Lions added silverware to their trophy cabinets.

The managers have made their nominations, now JC Sports Editor Danny Caro unveils his JC Teams of the Season.

JC TEAM OF THE SEASON
1. Danny Berliner (London Lions/MSFL Rep Team/Hendon United)
2. Daniel Cole (London Lions/NW Neasden)
3. Alex Kaye (Oakhill Lions)
4. Jonny Ellis (London Lions/MSFL Rep team/ NW Neasden)
5. Louis Basger (London Maccabi Lions)
6. Craig Ellis (Wingate & Finchley)
7. Laurence Judah (FC Team)
8. Daniel Stanton (London Lions)
9. Oli Grant (Leeds J-Uni)
10. Adam Stolerman (London Lions)
11. James Gershfield (London Lions/North West Neasden)
Manager: Tony Gold (London Lions)

JC MSFL TEAM OF THE YEAR
1. David Simnock (North London Raiders B)
2. Adam Levene (North West Neasden A)
3. Pete Lazard (London Maccabi Lions A)
4. Jonny Ellis (North West Neasden A)
5. Louis Basger (London Maccabi Lions A)
6. Ben Sheldon (North London Raiders A)
7. Yoav Lebens (London Maccabi Lions A)
8. Paul Babai (South Mancs)
9. Rob Benson (Temple Fortune)
10. Jerome Marks (Woodford Wanderers)
11. Edward Green (Athletic Bilbaum)

JC MSFL YOUNG TEAM OF THE YEAR
1. Daniel Cohen (Montana Boca United A)
2. Mitch Green (Montana Boca Utd A)
3. Sam Castle (NW Neasden B)
4. James Frenner (Faithfold A)
5. Ben Eliad (UJS Norstar A)
6. Elliot Espinoza (North London Raiders B)
7. Yoav Lebens (London Maccabi Lions A)
8. Joe Cohen (Faithfold A)
9. Dave Castle (Redbridge Jewish Care C)
10. Joe Cullum (Team JLGB)
11. Jonathan Green (London Maccabi Lions)
Manager: Phil Peters (UJS Norstar A)

JC MSFL MASTERS TEAM OF THE YEAR
1. Phil Caplin (Camden Park)
2. Jason Bookbinder (NW Neasden B)
3. Nigel Goldthorpe (NL Raiders & Brady Maccabi Masters)
4. Nick Roman (Faithfold B)
5. Pete Lazard (London Maccabi Lions A)
6. Craig Henry (London Maccabi Lions C)
7. Aviel Schwarz (London Maccabi Lions A)
8. Rick Harris (Camden Park)
9. Danny Fenton (Zig Zag)
10. Daryl Phillips (Faithfold A)
11. Charlie Bernstein (Real Life)

JC MSFL PREMIER DIVISION TEAM OF THE YEAR
1. Danny Berliner (Hendon United A)
2. Adam Levene (North West Neasden A)
3. Pete Lazard (London Maccabi Lions A)
4. Louis Basger (London Maccabi Lions A)
5. Jonny Ellis (North West Neasden A)
6. Joe Cohen (Faithfold A)
7. Ari Last (Hendon United A)
8. Yoav Lebens (London Maccabi Lions A)
9. Josh Lipman (Hendon United A)
10. Mike Pearson (London Maccabi Lions A)
11. Steve Summers (Redbridge Jewish Care A)

JC MSFL DIVISION 1 TEAM OF THE YEAR
1. Ed Bloom (North West Neasden B)
2. Joel Lassman (Brady Maccabi)
3. Lee Hyams (Southgate Harmen A)
4. Robert Bloch (North West Neasden B)
5. Darren Cohen (Montana Boca United A)
6. Jason Wood (Montana Boca United A)
7. David Rhodes (North London Raiders A)
8. Ben Sheldon (North London Raiders A)
9. Jacob Gold (North London Raiders A)
10. Jonny Blain (North London Raiders A)
11. Alex Bourne (Southgate Harmen A)

JC MSFL DIVISION 2 TEAM OF THE YEAR
1. David Simnock (North London Raiders B)
2. Mark Hecht (Southgate Harmen B)
3. David Grossman (FC Team A)
4. Adam Levison (North London Raiders B)
5. Adam De Smith (FC Team A)
6. Elliot Espinoza (North London Raiders B)
7. Craig Henry (LM Lions C)
8. Ashley Burns (Southgate Harmen B
9. Rob Benson (Temple Fortune)
10. Steve Bloom (North London Raiders A)
11. Richard Salmon (FC Team A)

JC MSFL DIVISION 3 TEAM OF THE YEAR
1. Tom Legois (FC Marylebone)
2. Ben Eliad (UJS Norstar A)
3. Mark Wayne (Montana Boca Utd B)
4. Jeff Gotch (Montana Boca Utd B)
5. Adam Poole (Woodford Wanderers)
6. Darren Ezekiel (Woodford Wanderers)
7. Jonny Kaye (UJS Norstar A)
8. Dan Ezra (Zig Zag)
9. Mark Simons (Montana Boca Utd B)
10. Jerome Marks (Woodford Wanderers)
11. Eli Houri (UJS Norstar A)

JC MSFL DIVISION 4 TEAM OF THE YEAR
1. Simon Shooter (Jewventus)
2. Craig Sanford (Redbridge Jewish Care C)
3. Adam Seres (UJS Norstar B)
4. Josh Aziz (Hendon United D)
5. Paul Black (Team JLGB)
6. Wayne Davidson (Real Life)
7. Ollie Henry (UJIA)
8. Matthew Radstone (UJIA)
9. David Blackman (Glenthorne United)
10. Edward Green (Athletic Bilbaum)
11. Charlie Bernstein (Real Life)

JC MOST IMPROVED TEAM OF THE YEAR
1. Mark Glucksman (Oakwood)
2. Daniel Fox (North West Neasden B)
3. Nick Wiseman (North London Raiders A)
4. Joe Tankel (North London Raiders A)
5. Daniel Howard (Faithfold A)
6. Sam Arghebant (London Maccabi Lions A)
7. Richard Cooper (Temple Fortune)
8. Joe Cohen (Faithfold A)
9. Danny Moss (FC Team A)
10. Jacob Gold (North London Raiders A)
11. Rob Lerner (Brady Maccabi)

NB: these awards have no bearing on Monday night's official JC MSFL End of Season Awards.

    Last updated: 12:10pm, June 3 2010