MGBSFL top-scorers: November 17

By Danny Caro, November 19, 2013
Follow Danny on Twitter

Richard Fogelman extended his lead at the top of the MGBSFL goal charts, although his brace proved little more than scant consolation as L'Equipe crashed out of the Cyril Anekstein Cup.

OVERALL
19 - Richard Fogelman (L’Equipe)

---------------------------------------

15 - Ben Zloof (AC Mill Hill)

---------------------------------------

14 - Dan Gordon (Faithfold C)

---------------------------------------

12 - Jono Gaon (Blancos)
Nicky Woolf (Raiders B)

---------------------------------------

11 Jamie Kent (Shirley Park)
Mitch Hahn (Woodford)

---------------------------------------

10 – Mike Pearson (Faithfold A)
Harrison Midda (Woodford)
James Joseph (FC Team C)
Dan Simmons (Blizzard)

---------------------------------------

8 – Johnny Haik (Faithfold A)
Matt Stock (NL Raiders A)
Jake Gilbert (Bilbaum)
David Joseph Cohen (FC Team C)

---------------------------------------

7 – Yishai Last (Hendon A)
Adam Stolerman (Redbridge A)
Reiss Mogilner (Brady B)
Stefan Benfredj (both Shirley)
Ben Bell, Ed Green (both Bilbaum)
Shim Bensoor (FC Team C)
James Abrams (Haroldeans)
Philippe Auret (Whetstone)
Dovi Fehler (Boca)

---------------------------------------

6 – Greg Corin (Hendon)
Richard Salmon (FC Team A)
Michael Kenley (Brady)
Josh Green,(NL Raiders A)
Steve Summers (Chigwell)
Dan Orgel (Neasden)
Alon Hershkorn (Brixton)
Stefan Benfredj (Shirley)
Jeremy Julius (FC Team C)
Nicky Woolf (Raiders B)
Benji Greenblatt (King Crown)
Ben Berrick (Jewdinese)

---------------------------------------

5 - Richard Salmon (FC Team A)
Ari Last, Ben Kon (both Hendon A)
David Dinkin (Raiders A)
Rob Hershkorn (Camden)
Oliver Sade (LML Blue)
Ryan Cole (Chigwell)
Gideon Gold, Saul Conway (both Shirley)
Dave Newman, Dan Pike (both SPEC FC)
Samuel Castle (Harmen)
RA Noe (Hendon B)
Harrison Midda (Woodford)
Gideon Gold (Shirley)
David Esterkin (NL Raiders B)
Ed Green (Bilbaum)
Jamie Weinrich (NL Raiders C)
Zac Brin (Jewdinese)
Alex Elf (Hendon C)

---------------------------------------

4 – Greg Corin, Ben Kon (both Hendon A)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Michael Kenley (Brady)
Avidan Last (Hendon A)
Bobby Cousins, Anthony Kintish (both Oakwood A)
Richard Silver (Camden)
Shai Davidi, Michael Field (both Neasden)
Brad Gayer (Chigwell)
Adam Hersh (Blancos)
Dean Rosenthal (Brixton)
Josh Newman (Brady B)
Matt Davis (FC Team C)
Nathan Sollosi (Redbridge B)
Louis Taylor (Blizzard)
Steven Black (L’Equipe)
Jamie Sinai (Catford)
Barry Green (Loughton)
Jamie Weinrich (Raiders C)
Dan Cohen (Whetstone)
Zack Collins (Jewdinese)
Yoshua Silverman (Boca)
Ben David (Hendon C)

---------------------------------------

3 - Brad Wine, Jonny Quinn (both Oakwood A)
Sam Reeves (Faithfold)
Ari Last (Hendon A)
David Rhodes (Raiders)
Adam Rones (FC Team A)
Adam Arnold (Brady A)
Will Beresford (LML Blue)
Ali Aquilina (Brixton)
Dan Orgel (Neasden)
James Joseph (Blancos)
James Jaconelli (Chigwell)
Daniel Garfinkel (Hendon B)
David James Cohen (FC Team C)
Adam Bier (Bilbaum)
Rob Samuelson (NL Raiders B)
Sam Sollosi (Redbridge B)
Mark Truman, Jason Shofmann (both AC Mill Hill)
Ben Rosenblatt (Faithfold B)
Oli Joseph (Haroldeans)
Ezra Dulberg, David Elf, Jono Nesbitt (all Hendon C)
Dan Shafron (both Loughton)
Daniel Cohen (King Crown)
Joel Isaacs, Yonni Bord, Eli Baraty (all Catford)
Luke Goldsmith, Liam Stein, Alex Goodman, Oli Nathan (all Raiders C)
Ben Simons (Faithfold C)
Jake Erlich (Jewdinese)

---------------------------------------

2 – Daryl Phillips, Rocky Spitzer (both Faithfold A)
Jonny Breger, Simon Peterman, Dec Selbo (all FC Team A)
Josh Bentley, Alex Koslover (both Oakwood A)
Adam Jason, Ethan Zone, Zac Mcleod (all Raiders A)
David Kanzen (Camden)
Dan Green (LML Blue)
Lee Greenfield, Marc Cohen, Ricky Rinder, Alex Bowman (all Harmen)
Daniel Raphael, Sean Ekon (both Brixton)
Craig Pearl, Doron Weinstein, Hadley Silver, Paul Lenchner (all Chigwell)
Gav Noe, Martin Smulovitch, Avi Markieweicz (all Hendon B)
Josh Newman (Brady B)
Dan Beckwith (Shirley)
Danny Sherman (Neasden)
Joel Kutner, Adam Waters, Darren Russell (all Blancos)
Nicky Woolf, Andrew McMaster, Gilad Kestenbaum, Simon Buchler (all Raiders B)
Ben Loftman, Leor Harel, Doron Hershkorn (all Faithfold B)
Mitch Lassman, Paul Savitz (both FC Team B)
Adam Speck, Dean Shaw (both Blizzard)
Alex Olcot, Jonny Horwitz, Don Nineberg (all AC Mill Hill)
Jordan Sapler, Adam Goldman (both Redbridge B)
Eddie Manson, Haydon Davidson, Charlie Cohen, Marc Hyamson, Josh Marlow (all Oakwood B)
Zac Presky (both Bilbaum)
Daniel Elghanian, Dominique Cheniart (both King Crown)
Nick Roman, Stefan Simons, Josh Barnett (all Faithfold C)
Jamie Sinai, Tom Prevezer (both Catford)
Jules Bohm, Josh Kaye (both L’Equipe)
Zac Brin (Jewdinese)
Dan Shafron (Loughton)
Liam Stein, Alex Goodman, Will Ufland, Nick Haringman (all Raiders C)
Jonah Gordon-Boyd, Samuel Leader (all Whetstone)
Adam Glekin, Jono Nesbitt (both Hendon C)
Dovi Vogel, Ricky Zeiderman, Mike Patterson, Ami Wynbourne (all Boca)
Liam Stein, Oli Nathan (Raiders C)
Harry Marks (Jewdinese)
Josh Jacobs, Jamie Crawford (both Loughton)

---------------------------------------

1 – Jonny Kay, Josh Pistol, Justin Spiro, Jonathan Peters, Rob Richman, Zac Mcleod, Oli Henry (all NL Raiders A)
Alex Rosenthal, Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A)
Alex Kaye, Dan Stock, Dan Howard (all Faithfold A)
Brad Sharp, Jonny Ellis, Sam Monjack, Jonathan Green, Rob Lerner, Alex Hershamn (all Brady A)
Mitch Young, Tom Miller (both FC Team A)
Josh Bentley, Alex Koslover, Josh Bentley, Guy Helman (all Oakwood A)
Danny Berg, Jack Vangelder, Danny Hakimi, Richie Caplin (all Redbridge)
Danny Daggers, Sam Shooter, James Gershfield (all LML White)
Mike Khalastchi, Yossi Lanning, David Kanzen, Jake Saunders, Simon French, Josh Toff, Dan Baneth, Guy Marks (all Camden)
Adam Hakimi (both Redbridge A)
David Rose, Max Kyte, Harry Davis, Adam Kosky, Nick Astaire, Richard Gold (all LML Blue)
Scott Kay, Josh Gilbery (both Neasden)
Dave Ronson, Paul Shamplina, Sean Ekon (all Brixton)
Jason Lindsay, Adam Abrahms, Ben Nassim, Adam Klein (all Shirley)
Martin Smulovitch, Avi Markieweicz, Parys Hammond, Alon Blitz (all Hendon B)
Henry Ziff, Richard Winton, Dan Harrod, Jimmy Winton, Richard Winton, Simon Moses, Josh Laurier, Josh Dagul (all Brady B)
Craig Sandford, Dan Castle, Paul Lenchner, Dean Ben Yosef, Jon Raven, Glenn Davis, Paul Hizer, Glenn Michaels (all Chigwell)
Oliver Leslie, Ben Weinberg, Jon Morris, Mitch Green, Ben Henry (all Southgate Harmen)
Dave Ronson, Paul Shamplina (both Brixton)
Josh Gaon, Yaakov Suissa, Benjy Israel, Jeff Gross, Darren Russell, James Joseph (all Blancos)
James Lesner, Craig Cohen, Oli Levy, Dan Henig (all SPEC)
Joe Sumry, Elliot Gold, James Ryan (all Woodford)
Shai Davidi (Neasden)
Jamie Eiswater, Marcus Mann (both Haroldeans)
Dan Rose, Marc Hyamson, Rafi Bloom, Vic Librae, Carl Peters, Josh Marlow, Ian Tussie (all Oakwood B)
Ben Binder, Sam Sollosi, Darren Brown, Adam Goldman, James Castle, James Berkley and Sam Rank (all Redbridge B)
Andrew Hurwitz, Adam Aminoff, Sam Collins (all FC Team C)
Josh Flax, Jack Bookatz, Sam Roth, Rob Lerner, Adam Bier (all Bilbaum)
Eddie Sternberg, Freddie Marks, Jonathan Franks, Daniel Alfreds (all FC Team B)
Andrew McMaster, Raffi Addlestone, Gilad Kestenbaum, Rob Samuelson, David Esterkin, Danny Bloom, Simon Buchler, Jeremy Elster, Matt Greene (all Raiders B)
Eddie Manson, Dan Rose, Matt Geey, Rafi Bloom, Vic Librae (all Oakwood B)
Dan Vandermolen, Michael Wolfe, Stuart Muller, Matt Jaffa, Seb Vandermolen (all Blizzard)
Jonny Horwitz, James Levy, Mark Truman, Josh Hantman (all Mill Hill)
Matty Kleinman, Ben Rosenblatt, Oliver Telvi (both Faithfold B),
Dan Polak, Jake Yudelowitz (all Raiders C)
Ben Glekin, Adam Glekin, Gab Saul (all Hendon C)
James Ross, Barney Rhodes, Ben Halmer, Adam Gold, Sim Cohen, Brad Dryer, , Ashley Lawrence (all Jewdinese)
Adam Conway, James Lester, Jaimie Sinclair, Josh Hambling, Dean Silver (all Loughton)
Lewis Maleh, Jeremy Teacher, Elliot Bloom, Josh Barnett (all Faithfold C)
Matt Leader, Dave Sawyer, Darren Zitren, Richard Cooper, Gavin Levy (all Temple Fortune)
Dan Ezra, Dovi Vogel, Ricky Zeiderman, Ami Wynbourne, Mike Patterson (all Boca)
David Prager, Josh Lewis (L’Equipe)
Alex Wolffenden, Aaron Benjamin, Josh Silverman (all AC Whetstone)
Gary Hill, Gary Conway, Adam Luria, Gabriel John, Tom Prevezer (all Catford)
Ben Glekin, David Elf (both Hendon C)
Josh Karpf, Yoel Deal, Mark Posner (all King Crown)
James Neidle (Hendon C)

---------------------------------------

PREMIER DIVISION
10 - Mike Pearson (Faithfold A)

8 - Matt Stock (NL Raiders A)

7 - Yishai Last (Hendon A)
Johnny Haik (Faithfold A)
Adam Stolerman (Redbridge A)

6 - Richard Salmon (FC Team A)
Greg Corin (Hendon A)
Michael Kenley (Brady A)
Josh Green,(NL Raiders A)

5 – Josh Green (Raiders A)
Ari Last, Ben Kon (both Hendon A)
David Dinkin (NL Raiders A)
Rob Hershkorn (Camden)
Oliver Sade (LML Blue)

4 - Avidan Last, Danny Kon (both Hendon)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Bobby Cousins, Anthony Kintish (both Oakwood A)
Adam Arnold (Brady A)
Richard Silver (Camden)

3 - Brad Wine, Jonny Quinn (both Oakwood A)
David Rhodes (NL Raiders)
Sam Reeves (Faithfold)
Adam Rones (FC Team A)
Will Beresford (LML Blue)

2 - Daryl Phillips, Rocky Spitzer (both Faithfold A)
Josh Bentley, Alex Koslover (both Oakwood A)
Jonny Breger, Simon Peterman, Dec Selbo (all FC Team A)
Richard Baum (Brady A)
Adam Jason, Ethan Zone, Zac Mcleod (all Raiders A)
Adam Hakimi (Redbridge A)
David Kanzen (Camden)
Dan Green (LML Blue)
Sam Shooter (LML White)

1 – Jonny Kay, Josh Pistol, Justin Spiro, Jonathan Peters, Rob Richman, Oli Henry (all NL Raiders A)
Alex Rosenthal, Yoav Lebens, Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A)
Alex Kaye, Dan Stock, Dan Howard (all Faithfold A)
Brad Sharp, Jonny Ellis, Sam Monjack, Jonathan Green, Rob Lerner, Alex Hershman (all Brady A)
Mitch Young, Tom Miller (all FC Team A)
Dan Ash, Sam Jacobson, Josh Bentley, Guy Helman (all Oakwood A)
Danny Daggers, Sam Shooter, James Gershfield (all LML White)
Mike Khalastchi, Yossi Lanning, Dan Baneth, Jake Saunders, Simon French, Josh Toff, Guy Marks (all Camden)
David Rose, Max Kyte, Harry Davis, Adam Kosky, Nick Astaire, Richard Gold (all LML Blue)
Danny Berg, Jack Vangelder, Danny Hakimi, Richie Caplin (all Redbridge)

---------------------------------------

DIVISION ONE
12 - Jono Gaon (Blancos)

11 - Jamie Kent (Shirley Park)
Mitch Hahn (Woodford)

10 - Harrison Midda (Woodford)

7 - Reiss Mogilner (Brady B)
Stefan Benfredj (Shirley)

6 - Alon Hershkorn (Brixton)
Steve Summers (Chigwell)
Dan Orgel (Neasden)

5 - Dave Newman, Dan Pike (both SPEC FC)
Gideon Gold, Saul Conway (both Shirley)
Ryan Cole (Chigwell)
Samuel Castle (Harmen)
RA Noe (Hendon B)

4 - Ali Aquilina (Brixton)
Brad Gayer (Chigwell)
Shai Davidi, Michael Field (both Neasden)
Dean Rosenthal (Brixton)
Josh Newman (Brady B)
Adam Hersh (Blancos)

3 - Daniel Garfinkel (Hendon B)
James Jaconelli (Chigwell)
James Joseph (Blancos)

2 - Chaim Gothold (Hendon B)
Lee Greenfield, Marc Cohen, Ricky Rinder, Alex Bowman (all Harmen)
Daniel Raphael, Sean Ekon (both Brixton)
Gav Noe, Martin Smulovitch, Avi Markieweicz (all Hendon B)
Craig Pearl, Doron Weinstein, Hadley Silver, Paul Lenchner (all Chigwell)
Joel Kutner, Adam Waters, Darren Russell (all Blancos)
Danny Sherman (Neasden)
Dan Beckwith (Shirley)

1 – Scott Kay, Josh Gilbery (both Neasden)
Dave Ronson, Paul Shamplina (both Brixton)
Henry Ziff, Jimmy Winton, Dan Harrod, Simon Moses, Richard Winton, Josh Laurier, Josh Dagul (all Brady B)
Craig Sandford, Dan Castle, Glenn Davis, Dean Ben Yosef, Jon Raven, Paul Hizer, Glenn Michaels (all Chigwell)
Oliver Leslie, Ben Weinberg, Jon Morris, Mitch Green, Ben Henry (all Southgate Harmen)
Josh Gaon, Yaakov Suissa, Benjy Israel, Jeff Gross (all Blancos)
James Lesner, Craig Cohen, Oli Levy, Dan Henig (all SPEC)
Parys Hammond, Alon Blitz (both Hendon B)
Shai Davidi (Neasden)
Paul Billar, Joe Sumry, Elliot Gold, James Ryan (all Woodford)
Jason Lindsay, Adam Abrahms, Ben Nassim, Adam Klein (all Shirley)

---------------------------------------

DIVISION TWO
15 - Ben Zloof (AC Mill Hill)

12 - Nicky Woolf (Raiders B)

10 - James Joseph (FC Team C)
Dan Simmons (Blizzard)

8 - Jake Gilbert (Bilbaum)
David Joseph Cohen (FC Team C)

7 - Shim Bensoor (FC Team C)
Ben Bell, Ed Green (both Bilbaum)
James Abrams (Haroldeans)

6 - Jeremy Julius (FC Team C)

5 – David Esterkin (NL Raiders B)

4 – Nathan Sollosi (Redbridge B)
Matt Davis (FC Team C)
Louis Taylor (Blizzard)

3 - Sam Sollosi (Redbridge B)
Ben Rosenblatt (Faithfold B)
Adam Bier (Bilbaum)
David James Cohen (FC Team C)
Rob Samuelson (NL Raiders B)
Oli Joseph (Haroldeans)
Mark Truman, Jason Shofmann (both AC Mill Hill)

2 – Simon Buchler, Andrew McMaster, Gilad Kestenbaum (all Raiders B)
Ben Loftman, Leor Harel, Doron Hershkorn (all Faithfold B)
Mitch Lassman, Paul Savitz (both FC Team B)
Alex Olcot, Mark Truman, Jonny Horwitz (all AC Mill Hill)
Eddie Manson, Haydon Davidson, Charlie Cohen, Marc Hyamson, Josh Marlow (all Oakwood)
Alex Olcot, Don Nineberg (both Mill Hill)
Jordan Sapler, Adam Goldman (both Redbridge B)
Adam Speck, Dean Shaw (both Blizzard)
Zac Presky (Bilbaum)

1 – Dan Vandermolen, Michael Wolfe, Stuart Muller, Matt Jaffa, Seb Vandermolen (all Blizzard)
Ben Binder, Sam Sollosi, Darren Brown, James Castle, James Berkley and Sam Rank (all Redbridge B)
Andrew Hurwitz, Adam Aminoff, Sam Collins (all FC Team C)
Eddie Sternberg, Freddie Marks, Jonathan Franks, Daniel Alfreds, Blake Buckman (all FC Team B)
Andrew McMaster, Raffi Addlestone, Gilad Kestenbaum, Rob Samuelson, David Esterkin, Danny Bloom, Simon Buchler, Jeremy Elste, Matt Greene (all Raiders B)
Josh Flax, Jack Bookatz, Sam Roth, Rob Lerner (all Bilbaum)
James Levy, Josh Hantman (all Mill Hill)
Dan Rose, Matt Geey, Rafi Bloom, Vic Librae, Carl Peters, Ian Tussie, Dan Geey, Oren Hury (all Oakwood B)
Matty Kleinman, Oliver Telvi (both Faithfold B)
Jamie Eiswater, Marcus Mann (both London Haroldeans)

---------------------------------------

DIVISION THREE
19 - Richard Fogelman (L’Equipe)

14 - Dan Gordon (Faithfold C)

7 - Philippe Auret (Whetstone)
Dovi Fehler (Boca)

6 - Benji Greenblatt (King Crown)
Ben Berrick (Jewdinese)

5 - Zac Brin (Jewdinese)
Alex Elf (Hendon C)
Jamie Weinrich (NL Raiders C)

4 – Steven Black (L’Equipe)
Jamie Sinai (Catford)
Barry Green (Loughton)
Jamie Weinrich (Raiders C)
Dan Cohen (Whetstone)
Zack Collins (Jewdinese)
Yoshua Silverman (Boca)
Ben David (Hendon C)

3 – Joel Isaacs, Yonni Bord, Eli Baraty (all Catford)
Dan Shafron (both Loughton)
Ben Simons (Faithfold C)
Ezra Dulberg, David Elf, Jono Nesbitt (all Hendon C)
Daniel Cohen (King Crown)
Luke Goldsmith, Jonah Gordon-Boyd, Dan Cohen, Samuel Leader (all Whetstone)
Dan Tannenbaum, Oli Nathan (both NL Raiders C)
Jake Erlich (Jewdinese)

2 - Daniel Elghanian, Dominique Cheniart (both King Crown)
Nick Roman, Stefan Simons, Josh Barnett (all Faithfold C)
Jamie Sinai, Tom Prevezer (both Catford)
Jules Bohm, Josh Kaye (both L’Equipe)
Liam Stein, Alex Goodman, Will Ufland, Nick Haringman (all Raiders C)
Jonah Gordon-Boyd, Samuel Leader (both Whetstone)
Adam Glekin, Jono Nesbitt (both Hendon C)
Kane Alexander, Dan Ezra, Zalmy Cohen (all Boca)
Harry Marks (Jewdinese)
Josh Jacobs, Jamie Crawford (both Loughton)

1 - Dan Polak, Jake Yudelowitz (both Raiders C)
Ben Glekin, Gab Saul (all Hendon C)
James Ross, Barney Rhodes, Ben Halmer, Adam Gold, Sim Cohen, Brad Dryer, , Ashley Lawrence (all Jewdinese)
Adam Conway, James Lester, Jaimie Sinclair, Josh Hambling, Dean Silver (all Loughton)
Lewis Maleh, Jeremy Teacher, Elliot Bloom (all Faithfold C)
Matt Leader, Dave Sawyer, Darren Zitren, Richard Cooper, Gavin Levy (all Temple Fortune)
Dovi Vogel, Ricky Zeiderman, Mike Patterson, Ami Wynbourne (all Boca)
David Prager, Josh Lewis (L’Equipe)
Alex Wolffenden, Aaron Benjamin, Josh Silverman (all AC Whetstone)
Gary Hill, Gary Conway, Adam Luria, Gabriel John, Steve Keller (all Catford)
Josh Karpf, Yoel Deal, Mark Posner (all King Crown)
James Neidle (Hendon C)

-----------------------------------

HAT-TRICK HITLIST
3 - Richard Fogelman (L’Equipe)

2 - Jamie Kent (Shirley Park)
Nick Woolf (NL Raiders B)
Ben Zloof (AC Mill Hill)
Dan Gordon (Faithfold C)

1 – Yishai Last, Ben Kon, Greg Corin, Danny Kon (all Hendon)
Bobby Cousins (Oakwood A)
Richard Salmon (FC Team A)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Josh Green (NL Raiders A)
Matt Stock (NL Raiders A)
Adam Arnold (Brady A)
Dan Pike (SPEC FC)
Mitch Hahn (Woodford)
Harrison Midda (Woodford Wanderers)
Ali Aquilina (Brixton)
Steve Summers (Chigwell)
Gideon Gold (Shirley Park)
Jono Gaon (Los Blancos)
Jake Gilbert (Bilbaum)
James Joseph (FC Team C)
Dave Esterkin (NL Raiders B)
James Abrams (London Haroldeans)
Jeremy Julius (FC Team C)
Joel Isaacs (Catford & Bromley)
Steven Black (L'Equipe)
Barry Green (Loughton Orient)
Luke Goldsmith (NL Raiders C)
Zac Brin (Jewdinese)
Phillipe Auret (AC Whetstone)
Daniel Tannenbaum (NL Raiders C)

Last updated: 4:29pm, November 19 2013