MGBSFL top-scorers: November 10

By Danny Caro, November 11, 2013
Follow Danny on Twitter

Richard Fogelman continues to lead the way, but Mitch Hahn, Jono Gaon and Nicky Woolf made big strides on Matchday 11 of the MGBSFL season.

OVERALL
17 - Richard Fogelman (L’Equipe)

---------------------------------------

14 - Dan Gordon (Faithfold C)

---------------------------------------

12 - Ben Zloof (AC Mill Hill)

---------------------------------------

11 Jamie Kent (Shirley Park)
Mitch Hahn (Woodford)
Jono Gaon (Blancos)
Nicky Woolf (Raiders B)

---------------------------------------

10 – Mike Pearson (Faithfold A)
James Joseph (FC Team C)

---------------------------------------

8 - Jake Gilbert (Bilbaum)
Dan Simmons (Blizzard)

---------------------------------------

7 – Yishai Last (Hendon A)
Harrison Midda (Woodford)
Reiss Mogilner (Brady B)
Ben Bell (Bilbaum)
Shim Bensoor (FC Team C)
James Abrams (Haroldeans)
Philippe Auret (Whetstone)

---------------------------------------

6 – Greg Corin (Hendon)
Richard Salmon (FC Team A)
Johnny Haik (Faithfold A)
Michael Kenley (Brady)
Adam Stolerman (Redbridge)
Steve Summers (Chigwell)
Alon Hershkorn (Brixton)
Stefan Benfredj (Shirley)
RA Noe (Hendon B)
Jeremy Julius, David Joseph Cohen (both FC Team C)
Nicky Woolf (Raiders B)
Ed Green (Bilbaum)
Benji Greenblatt (King Crown)
Dovi Fehler (Boca)

---------------------------------------

5 - Richard Salmon (FC Team A)
Ari Last, Ben Kon (both Hendon A)
Josh Green, Matt Stock (both Raiders A)
Ryan Cole (Chigwell)
Gideon Gold Stefan Benfredj (both Shirley)
Dave Newman, Dan Pike (both SPEC FC)
Samuel Castle (Harmen)
Dan Orgel (Neasden)
Harrison Midda (Woodford)
Gideon Gold (Shirley)
David Esterkin (NL Raiders B)
Ed Green (Bilbaum)
Jamie Weinrich (NL Raiders C)
Ben Berrick, Zac Brin (both Jewdinese)
Alex Elf (Hendon C)

---------------------------------------

4 – Greg Corin, Ben Kon (both Hendon A)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Michael Kenley (Brady)
Avidan Last (Hendon A)
Bobby Cousins (Oakwood A)
Rob Hershkorn (Camden)
Oliver Sade (LML Blue)
Shai Davidi, Michael Field (both Neasden)
Brad Gayer (Chigwell)
Saul Conway (Shirley Park)
Dean Rosenthal (Brixton)
Josh Newman (Brady B)
Matt Davis (FC Team C)
Nathan Sollosi (Redbridge B)
Louis Taylor (Blizzard)
Steven Black (L’Equipe)
Jamie Sinai (Catford)
Barry Green (Loughton)
Jamie Weinrich (Raiders C)
Dan Cohen (Whetstone)
Zack Collins (Jewdinese)
Yoshua Silverman (Boca)

---------------------------------------

3 - Brad Wine (Oakwood A)
Sam Reeves (Faithfold)
Ari Last (Hendon A)
David Rhodes, David Dinkin (both Raiders)
Adam Rones (FC Team A)
Anthony Kintish (Oakwood A)
Adam Arnold (Brady A)
Richard Silver (Camden)
Ali Aquilina (Brixton)
Dan Orgel (Neasden)
James Joseph (Blancos)
James Jaconelli (Chigwell)
Daniel Garfinkel (Hendon B)
David James Cohen (FC Team C)
Adam Bier (Bilbaum)
Rob Samuelson (NL Raiders B)
Sam Sollosi (Redbridge B)
Ben Rosenblatt (Faithfold B)
Oli Joseph (Haroldeans)
Ezra Dulberg, Ben David, David Elf, Jono Nesbitt (all Hendon C)
Dan Shafron (both Loughton)
Daniel Cohen (King Crown)
Joel Isaacs, Yonni Bord (both Catford)
Luke Goldsmith, Liam Stein, Alex Goodman, Oli Nathan (all Raiders C)
Ben Simons (Faithfold C)

---------------------------------------

2 – Daryl Phillips, Rocky Spitzer (both Faithfold A)
Jonny Breger, Simon Peterman, Dec Selbo (all FC Team A)
Josh Bentley, Alex Koslover, Brad Wine, Jonny Quinn (all Oakwood A)
Adam Jason, David Dinkin, Ethan Zone (all Raiders A)
David Kanzen (Camden)
Will Beresford, Dan Green (both LML Blue)
Lee Greenfield, Marc Cohen, Ricky Rinder, Alex Bowman (all Harmen)
Daniel Raphael, Sean Ekon (both Brixton)
Craig Pearl, Doron Weinstein, Hadley Silver, Paul Lenchner (all Chigwell)
Gav Noe, Martin Smulovitch, Avi Markieweicz (all Hendon B)
Josh Newman (Brady B)
Joel Kutner, Adam Waters (both Blancos)
Nicky Woolf, Andrew McMaster, Gilad Kestenbaum, Simon Buchler (all Raiders B)
Ben Loftman, Leor Harel (both Faithfold B)
Mitch Lassman, Paul Savitz (both FC Team B)
Alex Olcot, Mark Truman, Jason Shofmann, Jonny Horwitz (all AC Mill Hill)
Jordan Sapler, Adam Goldman (both Redbridge B)
Eddie Manson, Haydon Davidson, Charlie Cohen, Marc Hyamson (all Oakwood)
Adam Bier (Bilbaum)
Daniel Elghanian, Dominique Cheniart (both King Crown)
Nick Roman, Stefan Simons, Josh Barnett (all Faithfold C)
Eli Baraty (Catford)
Jules Bohm, Josh Kaye (both L’Equipe)
Zac Brin (Jewdinese)
Dan Shafron (Loughton)
Liam Stein, Alex Goodman, Nick Haringman (all Raiders C)
Jonah Gordon-Boyd, Samuel Leader (all Whetstone)
Adam Glekin, Jono Nesbitt (both Hendon C)
Kane Alexander, Dan Ezra (both Boca)
Liam Stein, Oli Nathan (Raiders C)
Jake Erlich (Jewdinese)

---------------------------------------

1 – Jonny Kay, Josh Pistol, Justin Spiro, Jonathan Peters, Rob Richman, Zac Mcleod (all NL Raiders A)
Alex Rosenthal, Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A)
Alex Kaye, Dan Stock, Dan Howard (all Faithfold A)
Brad Sharp, Jonny Ellis, Sam Monjack, Jonathan Green, Rob Lerner, Alex Hershamn (all Brady A)
Mitch Young, Tom Miller (both FC Team A)
Josh Bentley, Alex Koslover, Josh Bentley, Guy Helman (all Oakwood A)
Danny Berg, Jack Vangelder (both Redbridge)
Danny Daggers, Sam Shooter (both LML White)
Mike Khalastchi, Yossi Lanning, David Kanzen, Jake Saunders, Simon French, Josh Toff, Dan Baneth, Guy Marks (all Camden)
Adam Hakimi (both Redbridge A)
David Rose, Max Kyte, Harry Davis, Adam Kosky, Nick Astaire (all LML Blue)
Scott Kay, Josh Gilbery and Danny Sherm (all Neasden)
Dave Ronson, Paul Shamplina, Sean Ekon (all Brixton)
Jason Lindsay, Adam Abrahms, Ben Nassim (all Shirley)
Martin Smulovitch, Avi Markieweicz, Parys Hammond, Alon Blitz (all Hendon B)
Henry Ziff, Richard Winton, Dan Harrod, Jimmy Winton, Richard Winton, Simon Moses, Josh Laurier, Josh Dagul (all Brady B)
Craig Sandford, Dan Castle, Paul Lenchner, Dean Ben Yosef, Jon Raven, Glenn Davis, Paul Hizer, Glenn Michaels (all Chigwell)
Oliver Leslie, Ben Weinberg, Jon Morris, Mitch Green, Ben Henry (all Southgate Harmen)
Dave Ronson, Paul Shamplina (both Brixton)
Josh Gaon, Yaakov Suissa, Adam Hersh, Benjy Israel, Jeff Gross, Darren Russell, James Joseph (all Blancos)
James Lesner, Craig Cohen, Oli Levy, Dan Henig (all SPEC)
Joe Sumry, Elliot Gold, James Ryan (all Woodford)
Shai Davidi (Neasden)
Jamie Eiswater, Marcus Mann (both Haroldeans)
Dan Rose, Marc Hyamson, Rafi Bloom, Vic Librae, Carl Peters, Josh Marlow, Ian Tussie (all Oakwood B)
Ben Binder, Sam Sollosi, Darren Brown, Adam Goldman, James Castle, James Berkley and Sam Rank (all Redbridge B)
Andrew Hurwitz, Adam Aminoff, Sam Collins (all FC Team C)
Josh Flax, Jack Bookatz, Sam Roth, Zak Presky, Adam Bier (all Bilbaum)
Eddie Sternberg, Freddie Marks, Jonathan Franks, Daniel Alfreds (all FC Team B)
Andrew McMaster, Raffi Addlestone, Gilad Kestenbaum, Rob Samuelson, David Esterkin, Danny Bloom, Simon Buchler, Jeremy Elster (all Raiders B)
Eddie Manson, Dan Rose, Matt Geey, Rafi Bloom, Vic Librae (all Oakwood B)
Adam Speck, Dan Vandermolen, Michael Wolfe, Dean Shaw, Stuart Muller, Matt Jaffa, Seb Vandermolen (all Blizzard)
Jonny Horwitz, James Levy, Mark Truman, Josh Hantman, Don Nineberg (all Mill Hill)
Matty Kleinman, Ben Rosenblatt, Oliver Telvi (both Faithfold B),
Dan Polak, Nick Haringman, Alex Goodman, Will Ufland (all Raiders C)
Ben Glekin, Adam Glekin, Gab Saul(all Hendon C)
James Ross, Barney Rhodes, Ben Halmer, Adam Gold (all Jewdinese)
Adam Conway, James Lester, Jaimie Sinclair, Josh Hambling, Dean Silver, Jamie Crawford (all Loughton)
Lewis Maleh, Jeremy Teacher, Elliot Bloom, Josh Barnett (all Faithfold C)
Matt Leader, Dave Sawyer, Darren Zitren, Richard Cooper, Gavin Levy (all Temple Fortune)
Dan Ezra, Dovi Vogel, Ricky Zeiderman, Zalmy Cohen, Mike Patterson (all Boca)
David Prager, Josh Lewis (L’Equipe)
Alex Wolffenden, Aaron Benjamin, Josh Silverman (all AC Whetstone)
Gary Hill, Gary Conway, Adam Luria, Gabriel John, Tom Prevezer (all Catford)
Ben Glekin, David Elf (both Hendon C)
Josh Karpf, Yoel Deal, Mark Posner (all King Crown)

---------------------------------------

PREMIER DIVISION
9 - Mike Pearson (Faithfold A)

7 - Yishai Last (Hendon A)

6 - Richard Salmon (FC Team A)
Johnny Haik (Faithfold A)
Greg Corin (Hendon A)
Michael Kenley (Brady A)
Adam Stolerman (Redbridge A)

5 – Josh Green, Matt Stock (both Raiders A)
Ari Last, Ben Kon (both Hendon A)

4 - Avidan Last, Danny Kon (both Hendon)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Rob Hershkorn (Camden)
Oliver Sade (LML Blue)
Bobby Cousins (Oakwood A)
Adam Arnold (Brady A)

3 - Brad Wine (Oakwood A)
David Rhodes, David Dinkin (both Raiders)
Richard Silver (Camden)
Sam Reeves (Faithfold)
Adam Rones (FC Team A)
Anthony Kintish (Oakwood A)

2 - Daryl Phillips, Rocky Spitzer (both Faithfold A)
Josh Bentley, Alex Koslover, Jonny Quinn (all Oakwood A)
Jonny Breger, Simon Peterman, Dec Selbo (all FC Team A)
Richard Baum (Brady A)
Adam Jason, Ethan Zone (both Raiders A)
Adam Hakimi (Redbridge A)
David Kanzen (Camden)
Will Beresford, Dan Green (both LML Blue)
Sam Shooter (LML White)

1 – Jonny Kay, Josh Pistol, Justin Spiro, Jonathan Peters, Rob Richman, Zac Mcleod (all NL Raiders A)
Alex Rosenthal, Yoav Lebens, Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A)
Alex Kaye, Dan Stock, Dan Howard (all Faithfold A)
Brad Sharp, Jonny Ellis, Sam Monjack, Jonathan Green, Rob Lerner, Alex Hershman (all Brady A)
Mitch Young, Tom Miller (all FC Team A)
Dan Ash, Sam Jacobson, Josh Bentley, Guy Helman (all Oakwood A)
Danny Daggers, Zac Rose (both LML White)
Mike Khalastchi, Yossi Lanning, Dan Baneth, Jake Saunders, Simon French, Josh Toff, Guy Marks (all Camden)
David Rose, Max Kyte, Harry Davis, Adam Kosky, Nick Astaire (all LML Blue)
Danny Berg, Jack Vangelder (both Redbridge)

---------------------------------------

DIVISION ONE
11 - Jamie Kent (Shirley Park)
Mitch Hahn (Woodford)
Jono Gaon (Blancos)

7 - Harrison Midda (Woodford)
Reiss Mogilner (Brady B)

6 - Alon Hershkorn (Brixton)
Steve Summers (Chigwell)
Stefan Benfredj (Shirley)
RA Noe (Hendon B)

5 - Dave Newman, Dan Pike (both SPEC FC)
Gideon Gold(Shirley)
Ryan Cole (Chigwell)
Samuel Castle (Harmen)
Dan Orgel (Neasden)

4 - Ali Aquilina (Brixton)
Brad Gayer (Chigwell)
Shai Davidi, Michael Field (both Neasden)
Saul Conway (Shirley Park)
Dean Rosenthal (Brixton)
Josh Newman (Brady B)

3 - Daniel Garfinkel (Hendon B)
James Jaconelli (Chigwell)
James Joseph (Blancos)

2 - Chaim Gothold (Hendon B)
Lee Greenfield, Marc Cohen, Ricky Rinder, Alex Bowman (all Harmen)
Daniel Raphael, Sean Ekon (both Brixton)
Gav Noe, Martin Smulovitch, Avi Markieweicz (all Hendon B)
Craig Pearl, Doron Weinstein, Hadley Silver, Paul Lenchner (all Chigwell)
Joel Kutner, Adam Waters (both Blancos)

1 – Scott Kay, Josh Gilbery, Danny Sherman (all Neasden)
Dave Ronson, Paul Shamplina (both Brixton)
Henry Ziff, Jimmy Winton, Dan Harrod, Simon Moses, Richard Winton, Josh Laurier, Josh Dagul (all Brady B)
Craig Sandford, Dan Castle, Glenn Davis, Dean Ben Yosef, Jon Raven, Paul Hizer, Glenn Michaels (all Chigwell)
Oliver Leslie, Ben Weinberg, Jon Morris, Mitch Green, Ben Henry (all Southgate Harmen)
Josh Gaon, Yaakov Suissa, Adam Hersh, Benjy Israel, Jeff Gross, Darren Russell (all Blancos)
James Lesner, Craig Cohen, Oli Levy, Dan Henig (all SPEC)
Parys Hammond, Alon Blitz (both Hendon B)
Shai Davidi (Neasden)
Paul Billar, Joe Sumry, Elliot Gold, James Ryan (all Woodford)
Jason Lindsay, Adam Abrahms, Ben Nassim (all Shirley)

---------------------------------------

DIVISION TWO
12 - Ben Zloof (AC Mill Hill)

11 - Nicky Woolf (Raiders B)

10 - James Joseph (FC Team C)

8 - Jake Gilbert (Bilbaum)
Dan Simmons (Blizzard)

7 - Shim Bensoor (FC Team C)
Ben Bell (Bilbaum)
James Abrams (Haroldeans)

6 - Jeremy Julius, David Joseph Cohen (both FC Team C)
Ed Green (Bilbaum)

5 – David Esterkin (NL Raiders B)

4 – Nathan Sollosi (Redbridge B)
Matt Davis (FC Team C)
Louis Taylor (Blizzard)

3 - Sam Sollosi (Redbridge B)
Ben Rosenblatt (Faithfold B)
Adam Bier (Bilbaum)
David James Cohen (FC Team C)
Rob Samuelson (NL Raiders B)
Oli Joseph (Haroldeans)

2 – Simon Buchler, Andrew McMaster, Gilad Kestenbaum (all Raiders C)
Ben Loftman, Leor Harel (both Faithfold B)
Mitch Lassman, Paul Savitz (both FC Team B)
Alex Olcot, Mark Truman, Jason Shofmann, Jonny Horwitz (all AC Mill Hill)
Eddie Manson, Haydon Davidson, Charlie Cohen, Marc Hyamson (all Oakwood)
Alex Olcot, Mark Truman (both Mill Hill)
Jordan Sapler, Adam Goldman (both Redbridge B)

1 – Adam Speck, Dan Vandermolen, Michael Wolfe, Dean Shaw, Stuart Muller, Matt Jaffa, Seb Vandermolen (all Blizzard)
Ben Binder, Sam Sollosi, Darren Brown, James Castle, James Berkley and Sam Rank (all Redbridge B)
Andrew Hurwitz, Adam Aminoff, Sam Collins (all FC Team C)
Eddie Sternberg, Freddie Marks, Jonathan Franks, Daniel Alfreds, Blake Buckman (all FC Team B)
Andrew McMaster, Raffi Addlestone, Gilad Kestenbaum, Rob Samuelson, David Esterkin, Danny Bloom, Simon Buchler, Jeremy Elster (all Raiders B)
Josh Flax, Jack Bookatz, Sam Roth, Zak Presky (all Bilbaum)
James Levy, Josh Hantman, Don Nineberg (all Mill Hill)
Dan Rose, Matt Geey, Rafi Bloom, Vic Librae, Carl Peters, Josh Marlow, Ian Tussie, Dan Geey, Oren Hury (all Oakwood B)
Matty Kleinman, Oliver Telvi, Doron Hershkorn (all Faithfold B)
Jamie Eiswater, Marcus Mann (both London Haroldeans)

---------------------------------------

DIVISION THREE
17 - Richard Fogelman (L’Equipe)

14 - Dan Gordon (Faithfold C)

7 - Philippe Auret (Whetstone)

6 - Benji Greenblatt (King Crown)
Dovi Fehler (Boca)

5 - Ben Berrick, Zac Brin (both Jewdinese)
Alex Elf (Hendon C)
Jamie Weinrich (NL Raiders C)

4 – Steven Black (L’Equipe)
Jamie Sinai (Catford)
Barry Green (Loughton)
Jamie Weinrich (Raiders C)
Dan Cohen (Whetstone)
Zack Collins (Jewdinese)
Yoshua Silverman (Boca)

3 – Joel Isaacs, Yonni Bord (both Catford)
Dan Shafron (both Loughton)
Ben Simons (Faithfold C)
Ezra Dulberg, Ben David, David Elf, Jono Nesbitt (all Hendon C)
Daniel Cohen (King Crown)
Luke Goldsmith, Jonah Gordon-Boyd, Dan Cohen, Samuel Leader (all Whetstone)

2 - Daniel Elghanian, Dominique Cheniart (both King Crown)
Nick Roman, Stefan Simons, Josh Barnett (all Faithfold C)
Jamie Sinai (Catford)
Jules Bohm, Josh Kaye (both L’Equipe)
Liam Stein, Alex Goodman, Oli Nathan (all Raiders C)
Jonah Gordon-Boyd, Samuel Leader (both Whetstone)
Adam Glekin, Jono Nesbitt (both Hendon C)
Kane Alexander, Dan Ezra (both Boca)
Jake Erlich (Jewdinese)

1 - Dan Polak, Liam Stein, Will Ufland (all Raiders C)
Ben Glekin, Gab Saul (all Hendon C)
James Ross, Barney Rhodes, Ben Halmer, Adam Gold (all Jewdinese)
Adam Conway, James Lester, Jaimie Sinclair, Josh Hambling, Dean Silver, Jamie Crawford (all Loughton)
Lewis Maleh, Jeremy Teacher, Elliot Bloom (all Faithfold C)
Matt Leader, Dave Sawyer, Darren Zitren, Richard Cooper, Gavin Levy (all Temple Fortune)
Dovi Vogel, Ricky Zeiderman, Zalmy Cohen, Mike Patterson (all Boca)
David Prager, Josh Lewis (L’Equipe)
Alex Wolffenden, Aaron Benjamin, Josh Silverman (all AC Whetstone)
Gary Hill, Gary Conway, Adam Luria, Gabriel John, Tom Prevezer, Steve Keller (all Catford)
Josh Karpf, Yoel Deal, Mark Posner (all King Crown)

-----------------------------------

HAT-TRICK HITLIST
3 - Richard Fogelman (L’Equipe)

2 - Jamie Kent (Shirley Park)
Nick Woolf (NL Raiders B)
Dan Gordon (Faithfold C)

1 – Yishai Last, Ben Kon, Greg Corin, Danny Kon (all Hendon)
Bobby Cousins (Oakwood A)
Richard Salmon (FC Team A)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Josh Green (NL Raiders A)
Adam Arnold (Brady A)
Dan Pike (SPEC FC)
Mitch Hahn (Woodford)
Ali Aquilina (Brixton)
Steve Summers (Chigwell)
Gideon Gold (Shirley Park)
Jono Gaon (Los Blancos)
Ben Zloof (AC Mill Hill)
Jake Gilbert (Bilbaum)
James Joseph (FC Team C)
Dave Esterkin (NL Raiders B)
James Abrams (London Haroldeans)
Jeremy Julius (FC Team C)
Joel Isaacs (Catford & Bromley)
Steven Black (L'Equipe)
Barry Green (Loughton Orient)
Luke Goldsmith (NL Raiders C)
Zac Brin (Jewdinese)
Phillipe Auret (AC Whetstone)

- goal charts include MGBSFL and Anekstein Cup competitions only

Last updated: 2:21pm, November 12 2013