MGBSFL top-scorers: November 3

By Danny Caro, November 5, 2013
Follow Danny on Twitter

Richard Fogelman has returned to the top of the MGBSFL leaderboard following his four-goal bonanza on Matchday 10 of the season.

OVERALL
17 - Richard Fogelman (L’Equipe)

---------------------------------------

14 - Dan Gordon (Faithfold C)

---------------------------------------

12 - Ben Zloof (AC Mill Hill)

---------------------------------------

11 Jamie Kent (Shirley Park)

---------------------------------------

10 – Mike Pearson (Faithfold A)
Mitch Hahn (Woodford)
James Joseph (FC Team C)

---------------------------------------

8 - Jake Gilbert (Bilbaum)
Dan Simmons (Blizzard)

---------------------------------------

7 – Yishai Last (Hendon A)
Harrison Midda (Woodford)
Ben Bell (Bilbaum)
Shim Bensoor (FC Team C)
Philippe Auret (Whetstone)

---------------------------------------

6 – Greg Corin (Hendon)
Richard Salmon (FC Team A)
Johnny Haik (Faithfold A)
Michael Kenley (Brady)
Steve Summers (Chigwell)
Jono Gaon (Blancos)
Alon Hershkorn (Brixton)
Jeremy Julius, David Joseph Cohen (both FC Team C)
Nicky Woolf (Raiders B)
Ed Green (Bilbaum)
Benji Greenblatt (King Crown)

---------------------------------------

5 - Richard Salmon (FC Team A)
Ari Last, Ben Kon (both Hendon A)
Josh Green, Matt Stock (both Raiders A)
Adam Stolerman (Redbridge)
Reiss Mogilner (Brady B)
Ryan Cole (Chigwell)
Gideon Gold Stefan Benfredj (both Shirley)
Dave Newman, Dan Pike (both SPEC FC)
Samuel Castle (Harmen)
Dan Orgel (Neasden)
RA Noe (Hendon B)
Harrison Midda (Woodford)
Gideon Gold (Shirley)
David Esterkin (NL Raiders B)
James Abrams (Haroldeans)
Ed Green (Bilbaum)
Jamie Weinrich (NL Raiders C)
Ben Berrick, Zac Brin (both Jewdinese)
Alex Elf (Hendon C)

---------------------------------------

4 – Greg Corin, Ben Kon (both Hendon A)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Michael Kenley (Brady)
Avidan Last (Hendon A)
Bobby Cousins (Oakwood A)
Rob Hershkorn (Camden)
Oliver Sade (LML Blue)
Shai Davidi, Michael Field (both Neasden)
Brad Gayer (Chigwell)
Saul Conway (Shirley Park)
Matt Davis (FC Team C)
Nathan Sollosi (Redbridge B)
Steven Black (L’Equipe)
Jamie Sinai (Catford)
Barry Green (Loughton)
Jamie Weinrich (Raiders C)
Dan Cohen (Whetstone)
Zack Collins (Jewdinese)
Dovi Fehler (Boca)

---------------------------------------

3 - Brad Wine (Oakwood A)
Sam Reeves (Faithfold)
Ari Last (Hendon A)
David Rhodes, David Dinkin (both Raiders)
Adam Arnold (Brady A)
Richard Silver (Camden)
Ali Aquilina (Brixton)
Josh Newman (Brady B)
Dan Orgel (Neasden)
James Jaconelli (Chigwell)
Daniel Garfinkel (Hendon B)
David James Cohen (FC Team C)
Adam Bier (Bilbaum)
Rob Samuelson (NL Raiders B)
Sam Sollosi (Redbridge B)
Ben Rosenblatt (Faithfold B)
Ezra Dulberg (Hendon C)
Dan Shafron (both Loughton)
Daniel Cohen (King Crown)
Joel Isaacs, Yonni Bord (both Catford)
Luke Goldsmith, Liam Stein, Alex Goodman, Oli Nathan (all Raiders C)
Yoshua Silverman (Boca)
Ben Simons (Faithfold C)

---------------------------------------

2 – Daryl Phillips, Rocky Spitzer (both Faithfold A)
Jonny Breger, Simon Peterman, Adam Rones (all FC Team A)
Josh Bentley, Alex Koslover, Brad Wine, Jonny Quinn (all Oakwood A)
Adam Jason, David Dinkin, Ethan Zone (all Raiders A)
David Kanzen (Camden)
Will Beresford, Dan Green (both LML Blue)
Lee Greenfield, Marc Cohen, Ricky Rinder (both Harmen)
Daniel Raphael, Dean Rosenthal (both Brixton)
Mitch Hahn (Woodford)
Craig Pearl, Doron Weinstein, Hadley Silver, Paul Lenchner (all Chigwell)
Gav Noe, Martin Smulovitch, Avi Markieweicz (all Hendon B)
Josh Newman (Brady B)
Nicky Woolf, Andrew McMaster, Gilad Kestenbaum, Simon Buchler (all Raiders B)
Ben Loftman, Leor Harel (both Faithfold B)
Oli Joseph (Haroldeans)
Mitch Lassman, Paul Savitz (both FC Team B)
Alex Olcot, Mark Truman, Jason Shofmann, Jonny Horwitz (all AC Mill Hill)
Jordan Sapler, Adam Goldman (both Redbridge B)
Eddie Manson, Haydon Davidson, Charlie Cohen, Marc Hyamson (all Oakwood)
Louis Taylor (Blizzard)
Adam Bier (Bilbaum)
Daniel Elghanian, Dominique Cheniart (both King Crown)
Nick Roman, Stefan Simons, Josh Barnett (all Faithfold C)
Eli Baraty (Catford)
Jules Bohm, Josh Kaye (both L’Equipe)
Zac Brin (Jewdinese)
Dan Shafron (Loughton)
Liam Stein, Alex Goodman, Nick Haringman (all Raiders C)
Jonah Gordon-Boyd, Samuel Leader (all Whetstone)
Adam Glekin, Ben David (both Hendon C)
Kane Alexander, Dan Ezra (both Boca)
Liam Stein, Oli Nathan (Raiders C)
Jake Erlich (Jewdinese)

---------------------------------------

1 – Jonny Kay, Josh Pistol, Justin Spiro, Jonathan Peters, Rob Richman, Zac Mcleod (all NL Raiders A)
Alex Rosenthal, Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A)
Alex Kaye, Dan Stock, Dan Howard (all Faithfold A)
Brad Sharp, Jonny Ellis, Sam Monjack, Jonathan Green, Rob Lerner, Alex Hershamn (all Brady A)
Dec Selbo, Mitch Young, Tom Miller (all FC Team A)
Josh Bentley, Alex Koslover, Josh Bentley, Anthony Kintish (both Oakwood A)
Danny Berg, Jack Vangelder (both Redbridge)
Danny Daggers, Sam Shooter (both LML White)
Mike Khalastchi, Yossi Lanning, David Kanzen, Jake Saunders, Simon French, Josh Toff, Dan Baneth, Guy Marks (all Camden)
Adam Hakimi (both Redbridge A)
David Rose, Max Kyte, Harry Davis, Adam Kosky, Nick Astaire (all LML Blue)
Scott Kay, Josh Gilbery and Danny Sherm (all Neasden)
Dave Ronson, Dean Rosenthal (Brixton)
Ben Nassim (Shirley Park)
Martin Smulovitch, Avi Markieweicz, Parys Hammond, Alon Blitz (all Hendon B)
Henry Ziff, Richard Winton, Dan Harrod, Jimmy Winton, Richard Winton, Simon Moses, Josh Laurier, Josh Dagul (all Brady B)
Craig Sandford, Dan Castle, Paul Lenchner, Dean Ben Yosef, Jon Raven, Glenn Davis, Paul Hizer, Glenn Michaels (all Chigwell)
Oliver Leslie, Ben Weinberg, Jon Morris, Alex Bowman (all Southgate Harmen)
Dave Ronson, Paul Shamplina, Sean Ekon (both Brixton)
Joel Kutner, Adam Waters, Josh Gaon, Yaakov Suissa, Adam Hersh, Benjy Israel, Jeff Gross, Darren Russell, James Joseph (all Blancos)
James Lesner, Craig Cohen, Oli Levy (all SPEC)
Joe Sumry, Elliot Gold, James Ryan (all Woodford)
Shai Davidi (Neasden)
James Abrams (Haroldeans)
Dan Rose, Marc Hyamson, Rafi Bloom, Vic Librae, Carl Peters, Josh Marlow, Ian Tussie (all Oakwood B)
Ben Binder, Sam Sollosi, Darren Brown, Adam Goldman, James Castle, James Berkley and Sam Rank (all Redbridge B)
Andrew Hurwitz, Adam Aminoff, Sam Collins (all FC Team C)
Josh Flax, Jack Bookatz, Sam Roth, Zak Presky, Adam Bier (all Bilbaum)
Eddie Sternberg, Freddie Marks, Jonathan Franks, Daniel Alfreds (all FC Team B)
Andrew McMaster, Raffi Addlestone, Gilad Kestenbaum, Rob Samuelson, David Esterkin, Danny Bloom, Simon Buchler (all Raiders B)
Eddie Manson, Dan Rose, Matt Geey, Rafi Bloom, Vic Librae (all Oakwood B)
Jonny Horwitz, James Levy, Mark Truman, Josh Hantman, Don Nineberg (all Mill Hill)
Matty Kleinman, Ben Rosenblatt, Oliver Telvi (both Faithfold B)
Adam Speck, Dan Vandermolen, Michael Wolfe, Dean Shaw, Stuart Muller, Matt Jaffa, David Cohen (all Blizzard)
Dan Polak, Nick Haringman, Alex Goodman, Will Ufland (all Raiders C)
Jonathan Nesbitt Ezra Dulberg, Ben Glekin, Adam Glekin, Ben David (all Hendon C)
James Ross, Barney Rhodes, Ben Halmer (all Jewdinese)
Adam Conway, James Lester, Jaimie Sinclair, Josh Hambling, Dean Silver, Jamie Crawford (all Loughton)
Lewis Maleh, Jeremy Teacher, Elliot Bloom, Josh Barnett (all Faithfold C)
Matt Leader, Dave Sawyer, Darren Zitren, Richard Cooper, Gavin Levy (all Temple Fortune)
Dan Ezra, Dovi Vogel, Ricky Zeiderman, Zalmy Cohen, Mike Patterson (all Boca)
David Prager, Josh Lewis (L’Equipe)
Alex Wolffenden, Aaron Benjamin, Josh Silverman (all AC Whetstone)
Gary Hill, Gary Conway, Adam Luria, Gabriel John, Tom Prevezer (all Catford)
Ben Glekin, David Elf (both Hendon C)
Josh Karpf, Yoel Deal, Mark Posner (all King Crown)

---------------------------------------

PREMIER DIVISION
9 - Mike Pearson (Faithfold A)

7 - Yishai Last (Hendon A)

6 - Richard Salmon (FC Team A)
Johnny Haik (Faithfold A)
Greg Corin (Hendon)
Michael Kenley (Brady)

5 – Josh Green, Matt Stock (both Raiders A)
Ari Last, Ben Kon (both Hendon A)
Adam Stolerman (Redbridge)

4 - Avidan Last, Danny Kon (both Hendon)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Rob Hershkorn (Camden)
Oliver Sade (LML Blue)
Bobby Cousins (Oakwood A)

3 - Brad Wine (Oakwood A)
David Rhodes, David Dinkin (both Raiders)
Adam Arnold (Brady A)
Richard Silver (Camden)
Sam Reeves (Faithfold)

2 - Daryl Phillips, Rocky Spitzer (both Faithfold A)
Josh Bentley, Alex Koslover, Jonny Quinn (all Oakwood A)
Jonny Breger, Simon Peterman, Adam Rones (all FC Team A)
Richard Baum (Brady A)
Adam Jason, Ethan Zone (both Raiders A)
Adam Hakimi (Redbridge A)
David Kanzen (Camden)
Will Beresford, Dan Green (both LML Blue)

1 – Jonny Kay, Josh Pistol, Justin Spiro, Jonathan Peters, Rob Richman, Zac Mcleod (all NL Raiders A)
Alex Rosenthal, Yoav Lebens, Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A)
Alex Kaye, Dan Stock, Dan Howard (all Faithfold A)
Brad Sharp, Jonny Ellis, Sam Monjack, Jonathan Green, Rob Lerner, Alex Hershman (all Brady A)
Dec Selbo, Mitch Young, Tom Miller (all FC Team A)
Dan Ash, Sam Jacobson, Josh Bentley, Anthony Kintish (all Oakwood A)
Danny Daggers, Sam Shooter (both LML White)
Mike Khalastchi, Yossi Lanning, Dan Baneth, Jake Saunders, Simon French, Josh Toff, Guy Marks (all Camden)
David Rose, Max Kyte, Harry Davis, Adam Kosky, Nick Astaire (all LML Blue)
Danny Berg, Jack Vangelder (both Redbridge)

---------------------------------------

DIVISION ONE
11 - Jamie Kent (Shirley Park)

10 - Mitch Hahn (Woodford)

7 - Harrison Midda (Woodford)

6 - Alon Hershkorn (Brixton)
Steve Summers (Chigwell)
Jono Gaon (Blancos)

5 - Dave Newman, Dan Pike (both SPEC FC)
Gideon Gold Stefan Benfredj (both Shirley)
Reiss Mogilner (Brady B)
Ryan Cole (Chigwell)
Samuel Castle (Harmen)
Dan Orgel (Neasden)
RA Noe (Hendon B)

4 - Ali Aquilina (Brixton)
Brad Gayer (Chigwell)
Shai Davidi, Michael Field (both Neasden)
Saul Conway (Shirley Park)

3 - Daniel Garfinkel (Hendon B)
James Jaconelli (Chigwell)
Josh Newman (Brady B)

2 - Chaim Gothold (Hendon B)
Lee Greenfield, Marc Cohen, Ricky Rinder (all Harmen)
Daniel Raphael, Dean Rosenthal (both Brixton)
Gav Noe, Martin Smulovitch, Avi Markieweicz (all Hendon B)
Craig Pearl, Doron Weinstein, Hadley Silver, Paul Lenchner (all Chigwell)
James Joseph (Blancos)

1 – Scott Kay, Josh Gilbery and Danny Sherm (all Neasden)
Dave Ronson, Paul Shamplina, Sean Ekon (both Brixton)
Henry Ziff, Jimmy Winton, Dan Harrod, Simon Moses, Richard Winton, Josh Laurier, Josh Dagul (all Brady B)
Craig Sandford, Dan Castle, Glenn Davis, Dean Ben Yosef, Jon Raven, Paul Hizer, Glenn Michaels (all Chigwell)
Oliver Leslie, Ben Weinberg, Jon Morris, Alex Bowman (all Southgate Harmen)
Joel Kutner, Adam Waters, Josh Gaon, Yaakov Suissa, Adam Hersh, Benjy Israel, Jeff Gross, Darren Russell (all Blancos)
James Lesner, Craig Cohen, Oli Levy (all SPEC)
Parys Hammond, Alon Blitz (both Hendon B)
Shai Davidi (Neasden)
Paul Billar, Joe Sumry, Elliot Gold, James Ryan (all Woodford)

---------------------------------------

DIVISION TWO
12 - Ben Zloof (AC Mill Hill)

10 - James Joseph (FC Team C)

8 - Jake Gilbert (Bilbaum)
Dan Simmons (Blizzard)

7 - Shim Bensoor (FC Team C)
Ben Bell (Bilbaum)

6 - Jeremy Julius, David Joseph Cohen (both FC Team C)
Ed Green (Bilbaum)
Nicky Woolf (Raiders B)

5 – James Abrams (Haroldeans)
David Esterkin (NL Raiders B)

4 – Nathan Sollosi (Redbridge B)
Matt Davis (FC Team C)

3 - Sam Sollosi (Redbridge B)
Ben Rosenblatt (Faithfold B)
Adam Bier (Bilbaum)
David James Cohen (FC Team C)
Rob Samuelson (NL Raiders B)

2 – Simon Buchler, Andrew McMaster, Gilad Kestenbaum (all Raiders C)
Ben Loftman, Leor Harel (both Faithfold B)
Mitch Lassman, Paul Savitz (both FC Team B)
Alex Olcot, Mark Truman, Jason Shofmann, Jonny Horwitz (all AC Mill Hill)
Oli Joseph (Haroldeans)
Eddie Manson, Haydon Davidson, Charlie Cohen, Marc Hyamson (all Oakwood)
Alex Olcot, Mark Truman (both Mill Hill)
Jordan Sapler, Adam Goldman (both Redbridge B)
Louis Taylor (Blizzard)

1 – Adam Speck, Dan Vandermolen, Michael Wolfe, Dean Shaw, Stuart Muller, Matt Jaffa, David Cohen (all Blizzard)
Ben Binder, Sam Sollosi, Darren Brown, James Castle, James Berkley and Sam Rank (all Redbridge B)
Andrew Hurwitz, Adam Aminoff, Sam Collins (all FC Team C)
Eddie Sternberg, Freddie Marks, Jonathan Franks, Daniel Alfreds, Blake Buckman (all FC Team B)
Raffi Addlestone, Sam Isaacs, Danny Bloom, Josh Fineman (all Raiders B)
Josh Flax, Jack Bookatz, Sam Roth, Zak Presky (all Bilbaum)
James Levy, Josh Hantman, Don Nineberg (all Mill Hill)
Dan Rose, Matt Geey, Rafi Bloom, Vic Librae, Carl Peters, Josh Marlow, Ian Tussie, Dan Geey, Oren Hury (all Oakwood B)
Matty Kleinman, Oliver Telvi, Doron Hershkorn (all Faithfold B)

---------------------------------------

DIVISION THREE
17 - Richard Fogelman (L’Equipe)

14 - Dan Gordon (Faithfold C)

7 - Philippe Auret (Whetstone)

6 - Benji Greenblatt (King Crown)

5 - Ben Berrick, Zac Brin (both Jewdinese)
Alex Elf (Hendon C)
Jamie Weinrich (NL Raiders C)

4 – Steven Black (L’Equipe)
Jamie Sinai (Catford)
Barry Green (Loughton)
Jamie Weinrich (Raiders C)
Dan Cohen (Whetstone)
Zack Collins (Jewdinese)
Dovi Fehler (Boca)

3 – Joel Isaacs, Yonni Bord (both Catford)
Dan Shafron (both Loughton)
Ben Simons (Faithfold C)
Ezra Dulberg (Hendon C)
Daniel Cohen (King Crown)
Luke Goldsmith, Jonah Gordon-Boyd, Dan Cohen, Samuel Leader (all Whetstone)
Yoshua Silverman (Boca)

2 - Daniel Elghanian, Dominique Cheniart (both King Crown)
Nick Roman, Stefan Simons, Josh Barnett (all Faithfold C)
Jamie Sinai (Catford)
Jules Bohm, Josh Kaye (both L’Equipe)
Liam Stein, Alex Goodman, Oli Nathan (all Raiders C)
Jonah Gordon-Boyd, Samuel Leader (both Whetstone)
Adam Glekin, Ben David (both Hendon C)
Kane Alexander, Dan Ezra (both Boca)
Jake Erlich (Jewdinese)

1 - Dan Polak, Liam Stein, Will Ufland (all Raiders C)
Jonathan Nesbitt, Ben Glekin, David Elf (all Hendon C)
James Ross, Barney Rhodes, Ben Halmer (all Jewdinese)
Adam Conway, James Lester, Jaimie Sinclair, Josh Hambling, Dean Silver, Jamie Crawford (all Loughton)
Lewis Maleh, Jeremy Teacher, Elliot Bloom (all Faithfold C)
Matt Leader, Dave Sawyer, Darren Zitren, Richard Cooper, Gavin Levy (all Temple Fortune)
Dovi Vogel, Ricky Zeiderman, Zalmy Cohen, Mike Patterson (all Boca)
David Prager, Josh Lewis (L’Equipe)
Alex Wolffenden, Aaron Benjamin, Josh Silverman (all AC Whetstone)
Gary Hill, Gary Conway, Adam Luria, Gabriel John, Tom Prevezer, Steve Keller (all Catford)
Josh Karpf, Yoel Deal, Mark Posner (all King Crown)

-----------------------------------

HAT-TRICK HITLIST
3 - Richard Fogelman (L’Equipe)

2 - Jamie Kent (Shirley Park)
Dan Gordon (Faithfold C),

1 – Yishai Last, Ben Kon, Greg Corin, Danny Kon (all Hendon)
Bobby Cousins (Oakwood A)
Richard Salmon (FC Team A)
Jamie Wolfson (NL Raiders A)
Josh Green (NL Raiders A)
Adam Arnold (Brady A)
Dan Pike (SPEC FC)
Mitch Hahn (Woodford)
Ali Aquilina (Brixton)
Steve Summers (Chigwell)
Gideon Gold (Shirley Park)
Ben Zloof (AC Mill Hill)
Jake Gilbert (Bilbaum)
James Joseph (FC Team C)
Nick Woolf (NL Raiders B)
Dave Esterkin (NL Raiders B)
James Abrams (London Haroldeans)
Jeremy Julius (FC Team C)
Joel Isaacs (Catford & Bromley)
Steven Black (L'Equipe)
Barry Green (Loughton Orient)
Luke Goldsmith (NL Raiders C)
Zac Brin (Jewdinese)
Phillipe Auret (AC Whetstone)

- only goals scored in the MGBSFL and Cyril Anekstein Cup are included

Send updates to dcaro@thejc.com

Last updated: 3:31pm, November 5 2013