MGBSFL top-scorers: September 22

By Danny Caro, September 24, 2013
Follow Danny on Twitter

The chasing pack is starting to close in on Richard Fogelman in the race for the MGBSFL Golden Boot.

OVERALL
7 – Richard Fogelman (L’Equipe)

---------------------------------------

6 - Jamie Kent (Shirley Park), James Joseph (FC Team C), Ben Zloof (AC Mill Hill)

---------------------------------------

5 - Mike Pearson (Faithfold A), Yishai Last (Hendon A), Richard Salmon (FC Team A), Dan Gordon (Faithfold C),

---------------------------------------

4 – Greg Corin (Hendon A), Ali Aquilina (Brixton), Reiss Mogilner (Brady B), James Joseph (FC Team C), Jake Gilbert (Bilbaum), Steven Black (L’Equipe), Ben Berrick (Jewdinese)

---------------------------------------

3 - Ben Kon (Hendon A), Bobby Cousins (Oakwood A), Dan Pike (SPEC FC), Dave Newman (SPEC FC), Ed Green (Bilbaum), Dan Simmons (Blizzard)

---------------------------------------

2 – Jonny Haik, Daryl Phillips (both Faithfold A), Jonny Breger (FC Team A), Josh Bentley, Alex Koslover (both Oakwood A), Matt Stock (Raiders A), Michael Kenley (Brady A), Gideon Gold, Stefan Benfredj (both Shirley Park), Michael Field, Dan Orgel (both Neasden), Marc Cohen (Harmen), Daniel Raphael, Alon Hershkorn (both Brixton), Mitch Hahn (Woodford), Nicky Woolf, Andrew McMaster, Gilad Kestenbaum (all Raiders B), Chaim Gothold (Hendon B), Shim Bensoor, David James Cohen (both FC Team C), Ben Bell (Bilbaum), Ben Loftman (Faithfold B), Mitch Lassman (FC Team B), Jason Shofmann (AC Mill Hill), Sam Sollosi (Redbridge B), Benji Greenblatt (King Crown), Daniel Elghanian (King Crown), Nick Roman (Faithfold C), Yonni Bord, Eli Baraty, Jamie Sinai (all Catford), Jules Bohm (L’Equipe), Zack Collins (Jewdinese), Dan Shafron (Loughton), Oli Nathan (Raiders C)

---------------------------------------

1 – David Dinkin, David Rhodes, Adam Jason, Ethan Zone, Jonny Kay (all NL Raiders A), Alex Rosenthal, Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A), Alex Kaye, Dan Stock (both Faithfold A), Brad Sharp, Jonny Ellis, Richard Baum (all Brady A), Simon Peterman, Adam Rones, Dec Selbo (all FC Team A), Sam Jacobson, Bradley Wine (both Oakwood A), Danny Daggers (LML), Mike Khalastchi, Rob Hershkorn (both Camden), Adam Hakimi (both Redbridge A), Scott Kay (Neasden), Dave Ronson, Alon Hershhkorn, Dean Rosenthal, Rob Hershkorn (Brixton), Ben Nassim (Shirley Park), Daniel Garfinkel, Martin Smulovitch, RA Noe, Avi Markieweicz, Gav Noe (all Hendon B), Dave Newman (SPEC FC), Henry Ziff, Reiss Mogilner, Dan Harrod, Josh Newman, Jimmy Winton, Simon Moses (all Brady B), Craig Sandford, Steve Summers, Dan Castle, Paul Lenchner, Ryan Cole, Dean Ben Yosef, Brad Gayer (all Chigwell), Lee Greenfield (Southgate Harmen), Dean Rosenthal (Brixton), Joel Kutner, Jono Gaon, Josh Gaon, Yaakov Suissa, Adam Hersh (all Blancos), James Lesner (SPEC), Harrison Midda (Woodford), Oli Joseph (Haroldeans), Adam Speck, Dan Vandermolen (both Blizzard), Ben Binder, Nathan Sollosi, Dan Wright, Jordan Sapler (all Redbridge B), Jeremy Julius, Andrew Hurwitz, David James Cohen (all FC Team C), Josh Flax, Ed Green (both Bilbaum), Eddie Sternberg, Freddie Marks, Paul Savitz (FC Team B), Andrew McMaster, Raffi Addlestone, Gilad Kestenbaum, Rob Samuelson (all Raiders B), Eddie Manson, Dan Rose, Marc Hyamson (all Oakwood B), Alex Olcot, James Levy, Mark Truman, Josh Hantman (all Mill Hill), Dan Polak, (NLR C), Jonathan Nesbitt Ezra Dulberg, Ben Glekin, Adam Glekin (all Hendon C), James Ross, Zac Brin (both Jewdinese), Adam Conway (Loughton), Ben Simons, Lewis Maleh (both Faithfold C), Matt Leader, Dave Sawyer (both Temple Fortune), Dan Ezra, Yoshua Silverman, Kane Alexander (all Boca), Daniel Cohen (King Crown), David Prager (L’Equipe), Alex Wolffenden, Aaron Benjamin (both AC Whetstone), Gary Hill (Catford), Ben Glekin, Adam Glekin, Alex Elf (all Hendon C),

---------------------------------------

PREMIER DIVISION
5 – Mike Pearson (Faithfold A), Yishai Last (Hendon A), Richard Salmon (FC Team A)

4 - Greg Corin (Hendon A)

3 - Ben Kon (Hendon A), Bobby Cousins (Oakwood A)

2 - Jonny Haik, Daryl Phillips (both Faithfold A), Avidan Last, Ari Last (both Hendon A), Josh Bentley, Alex Koslover (both Oakwood A), Jonny Breger (FC Team A), Michael Kenley (Brady), Matt Stock (Raiders A)

1 – David Dinkin, David Rhodes, Adam Jason, Ethan Zone, Jonny Kay (all NL Raiders A), Alex Rosenthal (Hendon A), Jacob Gold, Danny Kon, Avi Korman, Rafi Kon (all Hendon A), Alex Kaye, Dan Stock (both Faithfold A), Brad Sharp, Jonny Ellis, Richard Baum (all Brady A), Simon Peterman, Adam Rones, Dec Selbo (all FC Team A), Bradley Wine, Sam Jacobson (both Oakwood A), Danny Daggers (LML), Mike Khalastchi, Rob Hershkorn (both Camden), Adam Hakimi (both Redbridge A)

---------------------------------------

DIVISION ONE
6 - Jamie Kent (Shirley Park)

4 - Reiss Mogilner (Brady B)

3 - Dan Pike (SPEC FC), Dave Newman (SPEC FC), Ali Aquilina (Brixton)

2 - Gideon Gold, Stefan Benfredj (both Shirley Park), Michael Field, Dan Orgel (both Neasden), Chaim Gothold (Hendon B), Marc Cohen (Harmen), Daniel Raphael (Brixton), Mitch Hahn (Woodford)

1 – Scott Kay (Neasden), Dave Ronson, Alon Hershkorn, Dean Rosenthal, Rob Hershkorn (all Brixton), Henry Ziff, Jimmy Winton, Dan Harrod, Josh Newman, Simon Moses (all Brady B), Craig Sandford, Craig Pearl, Steve Summers, Dan Castle, Paul Lenchner, Ryan Cole, Dean Ben Yosef, Brad Gayer (all Chigwell), Lee Greenfield (Southgate Harmen), Joel Kutner, Jono Gaon, Josh Gaon, Yaakov Suissa, Adam Hersh (all Blancos), James Lesner (SPEC), Daniel Garfinkel, Martin Smulovitch, RA Noe, Avi MarkieweiczGav Noe (all Hendon B), Stefan Benfredj (Shirley), Harrison Midda (Woodford)

---------------------------------------

DIVISION TWO
6 - James Joseph (FC Team C), Ben Zloof (AC Mill Hill)

4 - Jake Gilbert (Bilbaum)

3 - Dan Simmons (Blizzard), Ed Green, Ben Bell (Bilbaum)

2 – Shim Bensoor, David James Cohen (both FC Team C), Ben Loftman (Faithfold B), Nicky Woolf (Raiders B), Mitch Lassman (FC Team B), Jason Shofmann (AC Mill Hill)

1 - Oli Joseph (Haroldeans), Adam Speck, Dan Vandermolen (Blizzard), Ben Binder, Sam Sollosi, Jordan Sapler (all Redbridge B), Jeremy Julius, Andrew Hurwitz, David James Cohen (all FC Team C), Eddie Sternberg, Freddie Marks, Paul Savitz (FC Team B), Raffi Addlestone, Rob Samuelson (both Raiders B), Zak Presky, Josh Flax, Jack Bookatz (all Bilbaum), Alex Olcot, James Levy, Mark Truman, Josh Hantman (all Mill Hill), Eddie Manson, Dan Rose, Marc Hyamson (all Oakwood B)

---------------------------------------

DIVISION THREE
7 – Richard Fogelman (L’Equipe)

5 - Dan Gordon (Faithfold C)

4 – Steven Black (L’Equipe), Ben Berrick (Jewdinese)

3 – Joel Isaacs (Catford)

2 - Benji Greenblatt (King Crown), Daniel Elghanian (King Crown), Nick Roman (Faithfold C), Yonni Bord, Eli Baraty, Jamie Sinai (all Catford), Jules Bohm (L’Equipe), Zack Collins (Jewdinese), Dan Shafron (Loughton), Oli Nathan (Raiders C)

1 - Dan Polak (NLR C), Jonathan Nesbitt, Ezra Dulberg, Ben Glekin, Adam Glekin, Alex Elf (all Hendon C), James Ross, Zac Brin (both Jewdinese), Adam Conway (Loughton), Ben Simons, Lewis Maleh (both Faithfold C), Matt Leader, Dave Sawyer (both Temple Fortune), Dan Ezra, Yoshua Silverman, Kane Alexander (all Boca), Daniel Cohen (King Crown), David Prager (L’Equipe), Alex Wolffenden, Aaron Benjamin (both AC Whetstone), Gary Hill (Catford)

HAT-TRICK HITLIST

1 – Yishai Last (Hendon A), Ben Kon (Hendon A), Greg Corin (Hendon A), Bobby Cousins (Oakwood A), Richard Salmon (FC Team A), Jamie Kent (Shirley Park), Dan Pike (SPEC FC), Ali Aquilina (Brixton), Ben Zloof (AC Mill Hill), James Joseph (FC Team C), Joel Isaacs (Catford & Bromley), Richard Fogelman, Steven Black (both L'Equipe)

Last updated: 10:40am, September 25 2013